Rusya krizi onları da vurdu

Rusya krizi onları da vurdu

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak düşürme krizi Antalya'daki nar üreticilerini de etkiledi. Geçen sene 1 TL'ye satılan ürünün kilo fiyatı bu yıl aşağı çekilerek 30-60 kuruş arasında kaldı. 

DHA

1/ 11
Rusya krizi onları da vurdu

Bu yıl Rusya krizi nedeniyle Antalya'da turizmde olduğu gibi tarım sektöründe de sorun yaşanıyor. Türkiye nar üretiminin dörtte birinin yapıldığı Antalya'da ürün hasadı tamamlandı. Geçen yıl üreticinin kilosunu 1- 1.2 TL'ye bahçeden sattığı nar, bu yıl 30-60 kuruş arasında kaldı. Birçok üreticinin ürünü ağaçta çatladı. Üreticiler, fiyatlarda yüzde 50'nin üzerinde yaşanan düşüşle ilgili tüccarı suçladı.

 

 

2/ 11
Rusya krizi onları da vurdu

'TÜCCAR AĞIZ BİRLİĞİ YAPTI'

Antalya'nın en önemli nar üretim merkezi Döşemealtı'nın Çığlık bölgesinde Orta Mahalle Muhtarı Mehmet Kayalı, bölgedeki çiftçilerin yüzde 80'inin nar ürettiğini ve bölgede yıllık 400 bin ton civarında üretim gerçekleştiğini dile getirdi. Tüccarın bu yıl ağız birliği yaparak narın fiyatını düşürdüğünü öne süren Mehmet Kayalı, geçen yıl 1 liranın üzerinde satılırken bu yıl 40- 50 kuruşa gerilediğini açıkladı. Şu an dalında nar olan üreticinin çok olduğunu anlatan Kayalı, "Bu yıl 1.2 TL beklerken çok aşağı çektiler, nar da çok dayanıklı olmadığından üretici mecbur kaldı. Rusya'dan dolayı da çok büyük sıkıntı var. Kapılar yılbaşında açılacak deniyor ama sıkıntımız büyük" dedi.

 

 

3/ 11
Rusya krizi onları da vurdu

'BU SENEKİ KADAR REZİLLİK GÖRMEDİM'

15 yıldır nar üretimi yaptığını, ama bu yılki rezillik kadarını görmediğini belirten üretici Mustafa Kayalı ise şunları söyledi:

"Her sene tüccar "para edecek, para edecek" diyor, biz de varımızı yoğumuzu nara döküyoruz. Ama sezon geldi mi 5- 6 tüccar anlaşıyor, çiftçinin emeğini boşa çıkarıyor. Normalde bu yıl 1.2 TL'den gidecek narı 30- 60 kuruş arasında aldılar ve daha hiçbiri para vermedi. Örneğin toplam 7 bin TL tutuyor, adam ona da 5- 6 aylık çek yazıyor. Çiftçilik iyice bitti. Budaması, ilaçlaması, gübrelemesi hesaplanırsa çiftçi hiç para kazanmıyor."

 

 

4/ 11