Rusya’dan Oxford’a çağrı

İngiltere'de Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısının denemelerinden ortalama yüzde 70 başarılı sonuç alındığı ve denemelerle ilgili bir de doz hatası yaptıklarını açıklaması sorgulanmaya devam ediyor. Rusya’dan AstraZeneca/Oxford’a "Aşınızın etkinliğini artırmak için bizimkiyle karıştırın" çağrısı geldi.

Rusya’dan Oxford’a çağrı

Dünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 437 bini aşarken, Covid-19’a karşı aşı çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Bununla birlikte klinik denemelerinde hata yaptığını açıklayan AstraZenaca/Oxford aşısının güvenliği sorgulanmaya devam ediyor. AstraZeneca CEO’su dozlama hatası sonucu elde edilen yüksek etkinlik oranını doğrulamak için ek klinik deneme yapılabileceğini açıkladı. Ardından yüzde 95 oranında etkinliğe sahip Rus bilim insanlarından, “Yeni denemelerinizde aşınızın etkinliğini artırmak için dozlarınızı Sputnik V ile karıştırın” yanıtı geldi. 

1/ 12
Rusya’dan Oxford’a çağrı

Rusya’da Gameleya Enstitisü tarafından yeni tip corona virüse (Covid-19)  karşı geliştirilen Sputnik V aşısının arkasındaki bilim insanları, farklı bir Covid-19 aşısı geliştiren İngiliz AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’ne aşılarının etkinliklerini arttırmak için kendilerininki ile karıştırarak denemeleri çağrısında bulundu.

2/ 12
Rusya’dan Oxford’a çağrı

SPUTNİK V AŞISI 42 GÜNDE YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUHaftanın başında Sputnik-V corona virüs aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçları açıklanmış, her iki doz aşıyı da alan 18 bin 794 hastadan elde edilen test verilerinde, Sputnik V aşısının 28. günde yüzde 91.4 etkili, 42. gündeyse yüzde 95 etkili olduğu görülmüştü.

3/ 12
Rusya’dan Oxford’a çağrı

AstraZeneca/Oxford ise  kendi aşısının etkinliğinin ortalama olarak yüzde 70 olduğunu, ancak yüzde 90'a kadar çıkabildiğini duyurdu. Geniş kapsamlı klinik çalışmalara, yarısı İngiltere'de, geri kalanı Brezilya'da olmak üzere 20 binden fazla gönüllü katıldı. Gönüllülere iki "yüksek" doz verildiğinde korumanın yüzde 62 olduğu, ancak insanlara önce "düşük" doz ve ardından yüksek doz verildiğinde bu oranın yüzde 90'a yükseldiği ifade edildi. 

4/ 12