Sakarya Nehri'nin kaynağı görüntülendi

Nehrin akmaya başladığı Sakaryabaşı mevkiinde bulunan kaynağa tüple dalan dalış eğitmeni Recep Şen kaynağın görüntüsünü paylaştı

Sakarya Nehri'nin kaynağı görüntülendi

Sualtı Fotoğrafçısı ve Dalış Eğitmeni Recep Şen, 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Nehri'nin doğduğu su kaynaklarını görüntüledi.

1/ 7
Sakarya Nehri'nin kaynağı görüntülendi

Temiz suyun Sakarya’ya ulaşana kadar insan faktörüyle geldiği söyleyen Şen, "Yaz kış 22 derece olduğunu öğrendiğimiz su, inanılmaz derecede berraktı. Kaynakların bulunduğu alanlar 6-7 metre ortalama derinlikteydi ve çok güzel görsel çalışma gerçekleştirdik ancak Sakarya’ya döndüğümüzde insan faktörüyle nasıl kirlilik yaşadığı ortada. Her taraf pislik, moloz ve çamur. Sakarya Nehri'ni bu hale biz insanlar getiriyoruz" dedi.

2/ 7
Sakarya Nehri'nin kaynağı görüntülendi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve TEMA Vakfı Sakarya Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu da nehir kirliliğine vurgu yaptı.

3/ 7
Sakarya Nehri'nin kaynağı görüntülendi

Eskişehir’den doğan nehrin denize döküldüğü Karasu ilçesine kadar yoğun şekilde kirlendiğine işaret eden Gümrükçüoğlu, "Doğduğu yerdeki suyun ne kadar temiz olduğunu görüp, denize döküldüğü yerde kirliliği gördüğümüzde, aradaki farkı çok daha net anlayabiliriz. Aslında bunun sebeplerini hepimiz çok iyi biliyoruz çünkü su ortamlarını, kaynaklarını alıcı ortam olarak değerlendirdiğimiz için sanayi atıkları, evsel atıklar, kum ocakları ve nehir kenarlarındaki taş ocakları gibi birçok faktör, nehrin kirlenmesine sebep oluyor" diye konuştu.

4/ 7