Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

AĞRI’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran İlçesini birbirine bağlayan Tendürek Geçidi’nde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 23 yaşındaki jandarma uzman onbaşı Muhammet Oruç’un cenazesi Adana’da gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Öte yandan Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde bölücü terör örgüt tarafından dün düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu 23 yaşında şehit düşen Polis Memuru Salih Hüseyin Parça da gözyaşlarıyla memleketine uğurlandı.

Şehit Uzman Onbaşı Oruç için Sabancı Merkez Camii’nde yapılan cenaze törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü ile asker, polis ve çok sayıda kişi katıldı. Askerlerin omzunda şehit cenazesi camiye getirilirken, bozkurt işareti yapan bir grup tekbir getirip teröre karşı sloganlar attı.

 

ACILI AİLE FERYAT ETTİ

Şehidin yıllar önce Elazığ’dan Adana’da göç eden annesi Ayşe ve babası Ahmet Oruç ile kardeşleri Pakize, Çiğdem, Gamze, Gözde, Selçuk ve Ümit Oruç feryat etti. Yakınları, askerler ve sağlık görevlilerinin sakinleştirmeye çalıştığı şehit ailesi, gözyaşı döküp fenalık geçirdi. Cenaze törenine 2 gün önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle kolundaki sargıyla katılan şehidin ağabeyi Ümit ile kardeşi Selçuk, şehit tabutuna bakıp uzun süre ağladı.

1/ 8
Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

"O BENİM SIRDAŞIMDI"

Şehidin annesi Ayşe Oruç, "Benim oğlum şehit oldu" diye bağırıp ağladı. Yakınlarının teselli etmeye çalıştığı şehidin kız kardeşi Pakize Oruç ise, "O benim yakışıklımdı, nasıl kıydılar ona? Onların da ocağı kurusun, o benim sırdaşımdı" diyerek ağladı. Kalp hastası olan şehit babası Ahmet Oruç’a sarılıp teselli etmeye çalışan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, acılı babanın elini tutup acısını paylaştı.

2/ 8
Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

Kılınan cenaze namazı sonrası çok sayıda kişi ve korumalarıyla birlikte şehidin tabutuna omuz veren Bakan Ömer Çelik, bir süre cenazeyi taşıdı. Şehidin konulacağı askeri top aracının bulunduğu yön yerine cami bahçesinde başka tarafa cenazenin taşınması üzerine Bakan Ömer Çelik, korumaları ve askeri görevlilere tepki gösterdi. Şehit cenazesi daha sonra askerlerin omzuna alınarak top arabasına konuldu. Burada tabuta sarılan şehidin kardeşi Selçuk ve Pakize Oruç, gözyaşları döktü. Şehidin cenazesi, götürüldüğü Asri Mezarlıktaki şehitlikte gözyaşlarıyla toprağa verildi.

26 GÜNLÜK ŞEHİT POLİSE SON GÖREV

 İKİ BAKAN KATILDI

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde bölücü terör örgüt tarafından dün düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu 23 yaşında şehit düşen Polis Memuru Salih Hüseyin Parça için Erzurum Emniyet Müdürlüğü bahçesinde iki bakanın katıldığı bir tören düzenlendi. Çoruh Nehri’nin uyuduğunu, hain ve alçakların uyumadığını vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik törende yaptığı konuşmada "Biz bu aziz ülkeyi Bit Pazarında bulmadık. Bu aziz ülke için çok bedeller ödendi. Bir çakıl taşına zarar gelmemesi için her türlü tedbiri alacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi.

3/ 8
Şehit onbaşı gözyaşlarıya son yolculuğuna uğurlandı

Meslekte ilk ayını dolmadan şehit düşen 23 yaşındaki polis memuru Salih Hüseyin Parça için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tören düzenlendi. Törene İl Valisi Hüseyin Aksoy, askeri erkan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve şehidin meslektaşları katıldı. Şehidin Bursa’da yaşayan ailesinin ise yetişemediği için törene katılamadığı, cenazenin defnedileceği Artvin’in Yusufeli ilçesine Sağlık Bakanı ile birlikte gittiği öğrenildi.

4/ 8