Semt semt kiralar..

Ev sahibi olanlar çoğaldı. Kiracı bulamayan ev sahipleri fiyatları yüzde 30 düşürdü.

Semt semt kiralar..

Arka arkaya yapılan yeni projeler ve konut alımında sunulan cazip kampanyalar ev sahibi sayısını artırdı. Kendi evlerine çıkanların sayısı artınca, kiralık ev bolluğu ortaya çıktı. İstanbul'da yaklaşık 300 bin kiralık ev olduğu tahmin ediliyor.

1/ 26
Semt semt kiralar..

Kiralık ev sayısındaki artış, kira fiyatlarının düşüşünü de beraberinde getirdi. Takvim gazetesinin haberine göre kiralar 2 yıl önceye göre ortalama yüzde 30 düştü. Uzmanlara göre kiralar artık düşmeyebilir ancak yükselmesi için de bir sebep yok. "Artık kozlar kiracının elinde" diyen uzmanlar, ev sahiplerini de "eski devirler sona erdi" diyerek uyarıyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, İstanbul'da şu an 300 bin evin kiracı beklediğini söyledi.

2/ 26
Semt semt kiralar..

Ev fiyatlarındaki balon yükselişin ardından yaşanan kriz ve artan işsizlikle birlikte insanların daha ucuzu aramaya başladığına da işaret eden Aşa, İstanbul'da kiraların son 2 yılda ortalama yüzde 30 düştüğünü kaydetti. Bundan sonra kozların artık kiracıda olduğunun altını çizen Aşa, "Boyayı kiracı yapsın, ben eve bir çivi bile çakmam, iki sene önceki fiyattan aşağı inmem diyen ev sahipleri daha çok bekler. Ev sahipleri de aklını başına toplayacak. Fiyatları biraz düşürüp evleri vasıflı hale getirirlerse daha kolay kiracı bulabilirler" dedi.

3/ 26
Semt semt kiralar..

Esenkent 600 550

4/ 26