Şerafettin Elçiyi 100 bin kişi uğurladı

Şerafettin Elçiyi 100 bin kişi uğurladı

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi,için dün TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.Törende Elçi'nin naaşı Türk bayrağına sarılıydı.Bugün ise Cizre'de Elçi'nin tabutunun üzerine Kürdistan bayrağı konuldu.

1/ 21
Şerafettin Elçiyi 100 bin kişi uğurladı

Diyarbakır'dan karayolu ile konvoy eşliğinde Cizre'ye götürülen Şerafettin Elçi'nin cenazesi ilçe girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı.

2/ 21
Şerafettin Elçiyi 100 bin kişi uğurladı

Elçi'nin cenazesi vasiyeti üzerine zaman zaman yaşanan izdihamla birlikte Seyidan Camisi'ne götürülüp burada yıkandı. Yıkanan cenaze daha sonra omuzlara alınarak cenaze namazının kılınması için yaklaşık 600 metre mesafedeki Ulucami'ye eller üzerinde taşınarak götürüldü. Bu sırada Elçi'nin tabutunun üzerine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetiminin kullandığı Kürdistan bayrağının konulduğu görüldü. Bu arada Ulucami'ye Abdullah Öcalan'ın posterinin asılırken, poster, Elçi'nin cenazesinin getirilmesinin ardından indirildi.

3/ 21
Şerafettin Elçiyi 100 bin kişi uğurladı

Cizre'deki cenaze törenine BDP tam kadro olarak katılırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. Törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcı ve İstanbul Millekvekili Sezgin Tanrıkulu ve 6 milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi'nin damada Çaykur Rizespor teknik direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Cenaye katılanların bazılarının ellerinde yine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kullandığı Kürdistan bayrakları taşıdıkları ve bu bayrakların cami çevresine de asıldığı görüldü.

4/ 21