Sesleriyle unutulmaz oldular

Sesleriyle, Türkçe bile konuşamayan yabancı oyuncuların sesi olan o seslendirme sanatçıları..

Sesleriyle unutulmaz oldular

SESLERİYLE UNUTULMAZ OLDULAR

Bu fotoğraftaki iki kadının yüzlerini belki daha önce hiç görmediniz. Ama seslerini o kadar çok duydunuz ki.. Çünkü yıllar boyu Yeşilçam'ın unutulmaz karakterleri onların sesiyle konuştu. Yüzleri kamera karşısına pek geçmedi ama sesleri milyonların hafızasına kazındı.

İşte bir çoğu başta tiyatro olmak üzere oyunculuk alanında da isim yapan ve sesleriyle belki Türkçe bile konuşamayan yabancı oyuncuların sesi olan o ustalar.

1/ 47
Sesleriyle unutulmaz oldular

SEVİM ŞENGÜL

Sevim Şengül, Yeşilçam yıldızlarına sesini verenlerden biriydi. Bir çok yıldız ellerinde mikrofonlo kamera karşısına geçti ve onun sesiyle şarkılar söyledi.

2/ 47
Sesleriyle unutulmaz oldular

1938 doğumlu olan Şengül, özellikle 60’lı yıllarda İstanbul sahnelerinde fırtına gibi esti. Türk müziği ve fantezi türü şarkılarla çok sevildi. ‘Bar Kızı’, ‘Bana Derler Fosforlu’, ‘Veda Busesi’ gibi filmlerde Türkan Şoray’ın okuduğu şarkılara sesini verdi.

3/ 47
Sesleriyle unutulmaz oldular

Ama yoksulluk uçurumuna düşen ünlüler gibi, önce işini, sonra sağlığını yitirdi. Son günlerini hayranlarından birinin evine sığınarak geçirdi. En son Bursa Devlet Hastanesi morgunda yapayalnız kaldı. 1999’un ağustos ayında birkaç yakını tarafından toprağa verildi.

4/ 47