Şifa bulmak isteyen buraya akın ediyor

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesindeki Ilısu köyüde, rivayetlere göre peygamber Hz. Süleyman döneminde bile var olan Belkıs Ana Kaplıcası'nın sıcak suyunun, romatizma, bel fıtığı, kireçleme, eklem ağrıları, sinüzit gibi birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.

Şifa bulmak isteyen buraya akın ediyor

Bünyesinde 8 pansiyonun olduğu kaplıcalar gelmek isteyenler aylar önce randevu almak zorunda kalıyor. Yaz mevsimin gelmesiyle Siirt, Batman, Mardin, Van, Diyarbakır, Bursa, İstanbul gibi birçok kentten yüzlerce kişi Belkıs Ana Kaplıcaları'na gelerek, şifa arıyor.

1/ 6
Şifa bulmak isteyen buraya akın ediyor

Yer altından çıkan kaplıca suyunun sıcaklığı 80 derece olduğunu anlatan yöre halkı, bu suyun bir şifa kaynağı olduğunu söylediler. Kaplıcada tek sorun bakımsızlık olduğunu anlatan yöre halkı, buraya yatırım yapılan turizme kazandırılmasını istiyor.

2/ 6
Şifa bulmak isteyen buraya akın ediyor

YAZ MEVSİMİNDE AYLARCA KALANLAR VAR

Yurdun dört bir yanından buraya gelenlerin hastalıklarına çare aradıklarını söyleyen otel işletmecisi Hikmet Erten, “Burası daha çok yaz aylarında çalışıyor. Kış aylarında gelenlerde oluyor ancak yaz kadar yoğun değildir. Yaz aylarından buraya gelen vatandaşlar burada aylarca kalıyorlar. Herkesin tek ortak şikayeti bakımsızlıktır. Buraya gerekli ilgi gösterilmiyor. Temizlik konusunda ciddi şikayetler bulunmaktadır" dedi.

3/ 6
Şifa bulmak isteyen buraya akın ediyor

'KAPLICAYA CİDDİ BİR BAKIM ŞART'

Ilısu köyü sakinlerinden Ali Denk ise kaplıcaya bakım yapılması gerektiğini ifade ederek, "Kaplıcaya giriş fiyatı 5 liradır. Bu fiyatı Şırnak İl Özel İdaresi'nce belirlenmiş.

4/ 6