Sığınmacı yakalamayı vazife edindi !

Ülkelerindeki savaştan kaçarak başka ülkelere sığınmaya çalışan Suriyeliler, Bulgaristan’da hiç beklemedikleri bir tabloyla karşılaştı..

Sığınmacı yakalamayı vazife edindi !

Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki yasadışı Suriyeli sığınmacıları yakalayarak korkutan bir Bulgar vatandaşı, yaptığı ‘sığınmacı avcılığı’nı "spor" olarak nitelendirdi. Irkçı Bulgar, vatandaşlarından destek de görüyor.

Hürriyet'teki habere göre Dinko Valev isimli 29 yaşındaki bir Bulgar vatandaşı, sahip olduğu iki zırhlı araçla Türkiye sınırındaki Suriyeli sığımacıları yakalamak için her gün devriyeye çıktığını belirtti ve bu ‘sığınmacı avcılığı’nı spor olarak yorumladı.

(Hürriyet)

1/ 5
Sığınmacı yakalamayı vazife edindi !

Valev, Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan Yambol kentindeki sığınmacıları yakalamak için askeri araçlar ve köpekler kullanıyor.

Yakaladığı sığınmacıları polise teslim eden Valev, bu kişileri ‘cihatçı’ olarak görüyormuş.

Kurduğu devriyeye günden güne daha fazla kişinin off-road araçları ve köpekleriyle katıldığını belirten Valev, Bulgar Hükümeti’nin kendisine kaynak ayırmasını istiyor.

Yakaladığı her sığınmacı için hükümetten ödenek isteyen Valev, yöre halkı tarafından oldukça olumlu geri dönüşler aldığını belirtiyor.

2/ 5
Sığınmacı yakalamayı vazife edindi !

İnsan hakları kuruluşları Valev’i, sığınmacıları ölümle tehdit ederek korkutmakla suçluyor.

Kendine özgü tarzıyla çeteleri organize eden Valev, ‘Yaptığım işi en basit haliyle bir sportif faaliyet olarak adlandırabiliriz, kimse de bir sporcuyu şiddetsever olarak tanımlayamaz’ diyor.

İNSAN HAKLARI KURULUŞLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Bu arada, Bulgaristan’ın da üye olduğu insan hakları kuruluşu Helsinki Committees for Human Rights (HCHR), Valev’in durdurulması için Bulgar yetkililere çağrıda bulundu.

3/ 5
Sığınmacı yakalamayı vazife edindi !

Kuruluştan yapılan açıklamada, "Erkek, kadın ve çocuk demeden Suriyeli sığınmacı kurbanlarını zorla yere yatıran, yarım saatten fazla o şekilde bekleten ve ölüm tehditleri savurarak korkutan bu kişi, aynı zamanda Bulgar toplumunda sığınmacılara karşı iğrenme duygusu ve düşmanlık beslenmesine öncülük ediyor" denildi.

VALEV’İ DESTEKLEMEK İÇİN İMZA KAMPANYASI

Kuruluştan yapılan açıklamada, söz konusu açıklamasından sonra bir grup ırkçı Bulgar vatandaşı, Valev’i destekleyen imza kampanyası başlattı.

‘ALLAH DİYE BAĞIRARAK MOTORUMU ÇALDILAR’

Bulgaristan milli televizyon kanalına konuşan Valev ise, sığınmacılar tarafından saldırıya uğradıktan sonra sınır devriyesi için insan toplamaya karar verdiğini belirtti.

"Allah diye bağırarak motorumu çalmak istediler’" diyen Valev, "Bulgar halkını koruyan bir kamu hizmeti" gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

(Hürriyet)

4/ 5