Silahı kapan sokağa koştu

Kuvai Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri, tabanca ve tüfeklerle Kilis'in kurtuluşunu kutladı.

Silahı kapan sokağa koştu

Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 87’nci yıldönümünde, Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri, barut koyarak ateş ettikleri tabanca ve tüfekleriyle kurtuluşu kutladı. Bazı vatandaşlar da, evlerinin balkonlarından ve işyerlerinden tabancalarıyla ateş etti. Tören öncesi uyarılan, ancak bunu dikkate almayıp yine silahlarını kullanan gaziler, bir kez daha uyarılırken, ev ve işyerlerinde silah kullanan vatandaşlardan bazıları ise gözaltına alındı.

1/ 11
Silahı kapan sokağa koştu

Kilis Valisi Nevzat Turhan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan tören, Atatürk Anıtı ve Şehitler Abidesi’nde sürdü. Sağanak yağmur ve soğuğa rağmen yapılan törende anıta çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, şehitler anısına 3 el saygı atışı yapıldı. Vali Turhan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kadan, Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Abdi Bulut, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç ve kent protokolü, Türk askerinin gelişini temsilen Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyelerini çiçekle karşıladı. Protokol ve dernek üyeleri, daha sonra tören alanına geçerken, Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri silahlarına davranarak dakikalarca barutla yapılmış, içinde saçma olmayan kuru sıkı mermiler sıktı.

2/ 11
Silahı kapan sokağa koştu

Bu sırada bazı vatandaşlar da, evlerinin balkonlarından, işyerlerinden ya da sokakta tabanca çekip, ateş etti. Dernek üyeleri bir daha silahlarını kullanmaması için uyarılırken, kurtuluş şerefine ateş eden vatandaşlar gözaltına alındı. Ancak, Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri, tören alanında da silahları kullanmaktan çekinmedi.

3/ 11
Silahı kapan sokağa koştu

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Belediye Başkanı Bulut, Kilis’in 87 yıl önce işgalci Fransız kuvvetlerine karşı koyduğunu belirterek, “Fransız ordusu nizamı bir orduydu. Düzenli bir orduydu. Kilisliler, düşmana karşı yöresel olarak örgütlenmiş, çok az imkanları olan Kilisliler tarafından kent kurtarılmıştır. Şanlı Kilisliler, kendilerinden kat kat güçlü olan düşmana karşı kahramanlık destanı yazarak 7 Aralık 1921 tarihinde Kilis’i Fransız işgalinden kurtarmışlardır” dedi.

4/ 11