Silopide bardağın taştığı an

PKK’nın şehir yapılanmasına yönelik yürütülen operasyonlar terör yandaşlarını harekete geçirdi.

Silopide bardağın taştığı an

Silopi'de bardağın taştığı an
Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında belediye başkanlarının gözaltına alınmasını protesto eden grup, polise taşlı saldırıda bulundu. Polis, taş atanlara gaz bombası ile müdahalede bulundu.Polise taş atanlar arasında çocuklar da vardı. Bu sırada eline sopa alan bir vatandaş da dağılmaları için çocukları kovaladı.

1/ 21
Silopide bardağın taştığı an

Diyarbakır Özel Yetkili 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin KCK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alanan ve dün Diyarbakır’da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkeme sevkedilen Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, Silopi BDP İlçe Başkanı Bahattin Alkış’ın tutuklanmaları Silopi’de esnaf tarafından kepenk kapatma eylemiyle protesto edildi. Silopi’de fırın ve nöbetçi eczaneler dışındaki bütün işyerleri bu sabah saatlerinden itibaren kepenk açmadı.

2/ 21
Silopide bardağın taştığı an

BDP’li başkanların tutuklanmasını protesto etmek için BDP’liler ve bazı sivil toplum örgütleri basın açıklaması yaptı. DİSK Genel İş Sendikası Silopi Temsilcisi Mikdat Sakar, son 5 günde il genelinde başlatılan operasyonlarda 51 kişinin tutuklandığını söyledi. Sakar, "Başkanlar ile diğer il ve ilçe yöneticilerinin tutuklanması ile devam eden süreç biz Silopi belediye çalışanlarınca kabul edilecek bir durum değildir. Biz Silopi belediyesi çalışanları olarak; bu halka hizmet vermekten başka bir amaçları olmayan bu insanların derhal serbest bırakılıp görevlerinin başına dönmelerini istiyoruz" dedi. Şakar, tutuklanan başkanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

3/ 21
Silopide bardağın taştığı an

Basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra Silopi BDP İlçe Binası'na doğru yürüyüşe geçti. BDP önünde önlem alan polise, grup arasından bazı kişiler taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine polis taş atanları gaz bombası ile müdahalede bulundu

4/ 21