Sınır birlikleri alarmda

2 askerin şehit olduğu çatışma sonrası sınırda alarm

Sınır birlikleri alarmda


TSK’DAN CEYLANPINAR‘ DAKİ ÇATIŞMA İLGİLİ AÇIKLAMA

ŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nde,dün gece sınırı geçmeye çalışırken 'dur' ihtarına uymayan grupla çıkan silahlı çatışmada piyade erler Adem Döğüşgen ve Berat Sağırkaya şehit oldu, Yiğit Şahan yaralandı. Sınırı geçemeyip tekrar Suriye'ye kaçanların da ağır zaiata uğradığı çatışmanın ardından sınır hattında önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Bazı kesimler sınırı geçmeye çalışanın PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri olduğunu iddia ederken; Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise grubun kaçakçı olabileceği ihtimalini değerlendirdiklerini söyledi.
(DHA)

1/ 14
Sınır birlikleri alarmda

 Olay, dün gece saat 21.30'da, iç karışıklığın ardından önce Özgür Suriye Ordusu, ardından El Nusra ve son olarak da PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD'nin kontrolüne geçen Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinin, Türkiye sınırındaki Ceylanpınar'ın Altıntepe Mahallesi yakınlarında meydana geldi. İddiaya göre sınırı geçmeye çalışan 10-15 kişilik grup, bölgedeki kulübe ve kulelerde nöbet tutan Doruklu Karakolu'nda görevli askerler tarafından fark edildi. Nöbetçi askerler, sınırı geçmeye çalışan gruba 'dur' uyarısında bulundu. 

2/ 14
Sınır birlikleri alarmda


ÇATIŞMA ÇIKTI 

Nöbetçi askerler sınırı geçmeye çalışan ve 'dur' ihtarına uymayan grubun Suriye'ye dönmesi için havaya uyarı ateşi açtı. Ancak, gruptakiler, askerin uyarı ateşine ateşle karşılık verince, çatışma çıktı. Nöbetçi askerlerin sınırı geçmeye çalışanların kendilerine ateş açtığını ve çatışma çıktığını telsizle bildirmesi üzerine olay yerine ilk etapta Ani Müdahale Mangası, Hudut Devriye Timi ve Mobil Yol Kontrol Unsurları takviye olarak gönderildi. Müdahale timlerinin gelişinin ardından çatışmanın sürmesi üzerine bölgeye Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ile çok sayıda asker sevk edildi.
 

3/ 14
Sınır birlikleri alarmda

2 ASKER ŞEHİT OLDU

Ne kadar sürdüğü bilinmeyen çatışmanın ardından sınırı geçmeye çalışan ve kayıp veren grup Suriye'ye döndü. İlk çatışmada kurşunların hedefi olan nöbet kulesi ve kulübelerde görevli piyade erler Adem Döğüşgen, Berat Sağırkaya ve Yiğit Şahan ise Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastaneye kaldırılan yaralı askerlerden Hatay nüfusuna kayıtlı 21 yaşındaki Adem Döğüşgen yolda hayatını kaybederek şehit oldu, yaralı askerlerden Yiğit Şahan Şanlıurfa, Berat Sağırkaya ise Viranşehir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Ağır yaralı askerlerden Berat Sağırkaya da Viranşehir'de yapılan ilk müdahalesinin ardından ambulans helikopterle sevk edildiği Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gece geç saatlerde doktorların çabasına karşın kurtarılamayarak şehit oldu.

4/ 14