Sırları Muzaffer çaldı!

F16'ların yerini alması beklenen yeni nesil avcı savaş uçağı F35'lerin teknik bilgileri İran'a kaçırıldı

Sırları Muzaffer çaldı!

F16'ların yerini alması beklenen yeni nesil avcı savaş uçağı F35'lerin teknik bilgileri İran'a kaçırıldı. Üretiminde Türkiye'nin de yer aldığı uçağın bilgilerini kaçıran İran asıllı mühendis Muzaffer, FBI tarafından ABD'den çıkmak üzereyken yakalandı.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, dokuz ülkenin ortak olduğu büyük bir proje kapsamında üretilen yeni nesil savaş uçağı F35 Lightning II'nin teknik bilgilerinin gizlice İran'a satıldığı ortaya çıktı. F-16'ların yerini alması beklenen ve eski nesil avcı uçaklardan dört kat daha etkili olan F35'e ait bilgileri Tahran'a gönderdiği tespit edilen bir mühendis, FBI tarafından ABD'den kaçmak üzereyken nefes kesen bir operasyonla yakalandı.

1/ 4
Sırları Muzaffer çaldı!

FBI takipteydi

1991 yılında ABD vatandaşı olan İran asıllı mühendis Muzaffer Khazaee, 9 Ocak tarihinde yanına aldığı gizli dosyalarla birlikte ABD'den Almanya'ya, oradan da İran'a geçmek üzere Newark Havalimanı'na geldi. FBI'ın Eylül ayından beri takipte olduğu Khazaee, gümrükten yanındaki dosyalarla geçmek isterken durduruldu. 'Kişisel kitap ve eşyalarını götürdüğünü' iddia eden İran asıllı mühendisin, polisin yaptığı inceleme sonucu F35 savaş uçaklarına ait bilgileri kaçırdığı anlaşıldı. Henüz bilgileri 'hangi kurum ya da kim' için çaldığı bilinmeyen Khazaee, yabancı bir ülkeye ait çalıntı bir hizmeti satmak suçlaması ile yargılanacak. Sorgulaması hala devam eden suçlunun en az 10 yıl hapis ve milyon dolarlık para cezası alması bekleniyor.

44 koli gizli bilgi

Olayın ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan ABD hükümeti, son beş yıl içinde yedi kez İran'a girip çıkan Khazaee'nin, İran'ın Hamadan şehrine, içerisinde F35 savaş uçaklarına ait toplamda 44 koli döküman gönderdiğini belirtti. Khazaee'nin son olarak hangi şirkette görev yaptığı açıklanmazken, edinilen bilgilere göre Connecticut Eyaletinde havacılık sektöründe çalışan birçok şirketin üretim bölümünde görev aldı. Bu şirketlerin arasında F22 uçaklarının motorlarını da üreten 'Pratt&Whitney' isimli şirket de yer alıyor.

2/ 4
Sırları Muzaffer çaldı!

En gelişmiş savaş uçağı

Şu ana kadar 100 adet F35 uçağının yapımı tamamlanarak fabrika dışına çıktı. 85 tanesi ABD'de altı farklı havaalanında uçuyor. F35'ler 2040'lı yıllarda dünyanın en önde gelen avcı uçağı olması için tasarlandı. Ayrıca havadan-havaya yeteneği olarak F22'den sonra gelen tek uçak olarak da planlandı. F-35 tasarlanırken istenilen özellikler ise şunlar oldu: Geçmişteki avcılardan dört kat daha fazla etkili havadan havaya mücadele. Sekiz kat daha etkili karaya saldırı. Üç kat daha etkili stratejik keşif ve hava savunması.

3/ 4
Sırları Muzaffer çaldı!

4/ 4