Siyasetin twitter karnesi

Siyasetin twitter karnesi

Siyasetin twitter karnesi

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED), milletvekillerinin Twitter karnesini çıkardı. Derneğin araştırmasına göre, sosyal medyada faal olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye'de, milletvekillerinin yarıya yakını Twitter kullanmıyor.

Derneğin Sosyal Medya ve Siyaset Çalışma Grubu tarafından hazırlanan "Milletvekillerinin Twitter Kullanımı Raporu", Twitter'ı kullanan 301 milletvekilinin hesaplarından elde edilen veriler temel alınarak hazırladı.

Araştırmada, milletvekillerinin performanslarını ölçümlemek üzere Twitter'a giriş tarihleri, takip ve takipçi oranları, toplam ve günlük tweet sayıları, sahte takipçi oranları (fake), takipçilerle etkileşime geçme oranı (outreach), takipçileri etkileme potansiyeli (klout), Twitter'da en aktif oldukları gün ve saat, en çok hangi platformdan tweet paylaştıkları gibi ölçütler, milletvekilinin üyesi olduğu siyasi parti, seçildiği bölge ve cinsiyet değişkenleriyle ilişkilendirilerek analiz edildi.

Araştırmanın gerçekleştirildiği 18 Mart-1 Nisan arasında 20'den az tweet atan milletvekillerinin hesapları araştırma dışında tutuldu.

1/ 9
Siyasetin twitter karnesi

USMED Genel Başkanı Said Ercan, Türkiye'de 32 milyon kişinin Facebook, 10 milyon kişinin de Twitter kullandığını söyledi.

Bu sayıyla Türkiye'nin sosyal medyayı kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını fakat milletvekillerinin yarısının bile Twitter kullanmadığını belirten Ercan, Twitter'da henüz milletvekili düzeyinde temsil edilmeyen illerin bulunduğunu, bunlardan birisinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize olduğunu ifade etti.

Ercan, "Bu araştırma göstermiştir ki, milletvekillerinin Twitter karnesi şu anda zayıf. Gelecek seçimlerde sosyal medya hiç olmadığı kadar etkili olacak. Siyasiler bu konuda daha çok bilinçlenmeli" dedi.

2/ 9
Siyasetin twitter karnesi

PARTİLERE GÖRE SIRALAMA
Rapora göre, Meclis'te 255 erkek, 46 kadın milletvekilinin Twitter hesabı bulunuyor. Erkek milletvekillerinin yüzde 54'ünü, kadın vekillerin yüzde 58'i Twitter'ı kullanıyor. Milletvekillerinin yüzde 55'inin kendi adına Twitter hesabı var.

Milletvekillerinin takipçi sayılarına bakıldığında, AK Parti başı çekiyor. AK Parti milletvekillerinin Twitter'da 6 milyon 878 bin 849, CHP milletvekillerinin 2 milyon 377 bin 693, MHP milletvekillerinin 773 bin 753 ve BDP milletvekillerinin 741 bin 945 takipçisi bulunuyor.

Vekil başına düşen takipçi sayısında, BDP, 46 bin 371 takipçiyle birinci sırada yer alırken, bu partiyi 40 bin 945 takipçiyle AK Parti, 30 bin 950 takipçiyle MHP ve 26 bin 418 milletvekiliyle CHP izledi.

TBMM'de, milletvekili başına düşen takipçi ortalaması 35 bin 895. Kadın milletvekillerinin ortalama takipçi sayısı 18 bin 447, erkek milletvekillerinin ise 39 bin 43. En fazla takip edilen kadın milletvekilleri sırasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin (205.401), CHP milletvekili Şafak Pavey (183.048), CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan (77.448) ve BDP milletvekili Sabahat Tuncel (52.368).

Twitter kullanan milletvekillerinin yüzde 56'sı AK Partili, yüzde 30'u CHP'li, yüzde 8'i MHP'li ve yüzde 5'i BDP'li. Siyasi partilere göre Meclis'teki milletvekili sayısına oranla en çok Twitter hesabına sahip siyasi parti ise CHP.

CHP milletvekillerinin yüzde 67'sinin, BDP milletvekillerinin yüzde 55'inin, AK Parti milletvekillerinin yüzde 51'inin, MHP milletvekillerinin yüzde 47'sinin Twitter hesabı var.

Twitter kullanan milletvekillerinin bölgelere göre dağılımında, sırayla Marmara Bölgesi (yüzde 29), İç Anadolu Bölgesi (yüzde 17), Ege Bölgesi (yüzde 14), Akdeniz Bölgesi (yüzde 11), Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 11), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (yüzde 9) ve Karadeniz Bölgesi (yüzde 9) geliyor.

Rize, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Düzce ve Bilecik milletvekillerinin Twitter hesabı bulunmuyor.

3/ 9
Siyasetin twitter karnesi

TAKİP VE TAKİPÇİ ORANLARI
Araştırma, milletvekillerinin takip ve takipçi sayılarını da ortaya koydu.

Buna göre, AK Parti milletvekilleri, diğer siyasi partilerle karşılaştırıldığında, Twitter'da daha çok kişiyi takip ediyor. AK Partili milletvekilleri 47 bin 758, CHP'li milletvekilleri 33 bin 44, MHP'li milletvekilleri 20 bin 307 ve BDP'li milletvekilleri 3 bin 959 kişiyi Twitter'dan izliyor.

Milletvekilleri genel ortalamada kişi başı 350 kişiyi, parti bazında MHP'liler 812, CHP'liler 367, AK Partililer 284 ve BDP'liler 247 kişiyi takip ediyor.

Sahte takipçi oranlarında BDP, yüzde 29 ile birinci sırada yer alıyor. BDP'yi yüzde 15 ile CHP, yüzde 13 ile MHP ve AK Parti takip ediyor.

4/ 9