Skandal ! AP'de PKK sergisi açıldı

Skandal ! AP'de PKK sergisi açıldı

Avrupa Parlamentosu'ndaki sergide, PKK elebaşı Öcalan ve terör örgütünün Suriye kolu PYD'nin üyelerini gösteren fotoğraflar asıldı.

1/ 7
Skandal ! AP'de PKK sergisi açıldı

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda (AP), PKK sergisi açıldı. AP Sosyal Demokrat Grubu Milletvekili Josef Weidenholzer'in ev sahipliğinde açılan serginin fotoğraflarını, Avusturyalı Thomas Schmidinger çekti.

Bir hafta süreyle açık kalacak sergide, PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve örgütün uzantıları PYD, YPJ ve YPG'li teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Fotoğrafların altlarındaki bilgi notlarında da Suriye'nin kuzeyindeki bazı yerler 'kanton' olarak tanımlanıyor.

2/ 7
Skandal ! AP'de PKK sergisi açıldı

2013 yılında çekilen bir fotoğrafta, Abdullah Öcalan'ın posteri görülüyor. 2014'te terör örgütü PYD'nin bir kongresinde de yine terör örgütü elebaşının fotoğrafı bulunuyor.

Vize serbestisi için Türkiye'den terörle mücadele kanununu değiştirmesini isteyen AP'de daha önce terör örgütü YPG'yi simgeleyen bez parçaları asılmıştı.
 

3/ 7
Skandal ! AP'de PKK sergisi açıldı

IŞİD-PKK karşılaştırması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Haziran'da Brüksel'e yaptığı ziyarette konuya ilişkin şunları söylemişti:

"Teröristler ile ilgili ifade özgürlüğü konusunda da çifte standarttan uzak durmamız lazım. Bugün Avrupa Parlamentosu'nda IŞİD'in paçavralarına izin verilmiyorsa PKK'nın paçavralarına da izin verilmemesi lazım. IŞİD'in Avrupa içinde uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı yapmasına nasıl izin verilmiyorsa PKK'nın bu tür faaliyetlerine de göz yumulmamalıdır. Dolayısıyla ifade özgürlüğü konusunda da maalesef bu çifte standardı görüyoruz. Bu konuda net ve ilkeli olmamız lazım."

18 Mart'ta yapılan Türkiye-AB zirvesi öncesi Belçika'nın PKK'ya zirvenin yapıldığı AB Konseyi arkasında çadır kurmaya izin vermesi Ankara'nın tepkisini çekmişti.

4/ 7