Solucandan organik gübre üretiyor

Solucandan organik gübre üretiyor

Sakarya'da bir iş adamı, atıklarla beslediği solucanlardan elde ettiği gübreyi, Türkiye'nin çeşitli illerine pazarlıyor. İş adamı Ahmet Nedanlı "Herhangi bir kimyasal madde içermeyen gübreler, hem bitki kökündeki iyileşmelerde hem de topraktaki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde etkin rol oynuyor. İhracatçılar bu gübreyi kullandığı zaman, hem ürünlerinin kalitesi artacak hem de mallarının iade edilmesi riskinden tamamen uzaklaşacaklar" dedi.

1/ 7
Solucandan organik gübre üretiyor

Sakarya'da bir iş adamı, sebze, meyve, kağıt ve talaş atıklarıyla beslediği solucanlardan elde ettiği organik gübreyi, Türkiye'nin çeşitli illerine satıyor.

Uluslararası lojistik alanında faaliyet gösteren iş adamı Ahmet Nedanlı yaptığı açıklamada, bir arkadaşının solucan gübresiyle yetiştirilen fidanla doğal ortamında büyüyen bir fidan arasındaki farkı göstermesiyle bu yöntemden haberdar olduğunu söyledi. Talep üzerine temin ettiği solucanları, müşterilerinin almaması üzerine evinin bahçesinde beslemeye başladığını anlatan Nedanlı, bir süre sonra da solucanlardan gübre üretimi yapmaya karar verdiğini belirtti.

2/ 7
Solucandan organik gübre üretiyor

Kurduğu tesislerde bu yöntemle üretime başladığını dile getiren Nedanlı, elde ettikleri gübrenin, tamamen tarıma yönelik olduğunu ve kimyasal madde içermediğini dile getirdi. Nedanlı, "Üretiminde, öncesinde ve sonrasında herhangi bir kimyasal madde içermeyen gübreler, bir çeşit antibiyotik etkisiyle hem bitki kökündeki iyileşmelerde hem de topraktaki zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde etkin rol oynuyor." dedi.

Nedanlı, solucan gübresinin topraktaki organik madde miktarını artırıp, havadan geçmesi gereken metallerin toprağa daha hızlı ulaşmasını sağladığını belirterek, söz konusu yöntemle tarım ürünlerinde miktar ve kalite düzeyinde artış gözlemlendiğini söyledi.

3/ 7
Solucandan organik gübre üretiyor

AVUKATLIĞI BIRAKTI KURSA BAŞLADI

Avukatlık mesleğinden ayrılıp Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak sertifikasını alan Elvan Demir, İzmir'de solucan gübresi üretmeyi hedefliyor.Demir, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde düzenlenen girişimcilik kursuna katıldı.Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut'tan sertifikasını alan Demir, memleketi İzmir'de solucan gübresi üretimi alanında faaliyet gösterecek. Demir, internette Balıkesirli bir üreticinin KOSGEB desteği ile solucan gübresi üretimine başladığını okuyunca Gölbaşı'nda açılan girişimcilik kursuna katıldığını söyledi. Solucan gübresi üretimini memleketi İzmir'de yapacağını belirten Demir, şöyle konuştu:

4/ 7