Soma komisyonu madende

SOMA'da 301 işçinin öldüğü maden kazasını araştırmak için TBMM'de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Zonguldak'ta maden ocağında inceleme yaptı.

Soma komisyonu madende

Komisyon Başkanı AK Parti'li Ali Rıza Alaboyun, Soma madeninde işçilerde oksijen maskesi yerine karbonmonoksit maskesi olduğunu hatırlatarak, "Burada tüm işçilere oksijen maskesi veriliyor. Ayrıca işçilerin hepsinde çip var. 5 dakika hareketsiz kaldıklarında hemen yukarıya sinyal gidiyor" dedi.

1/ 21
Soma komisyonu madende

Dün akşam Zonguldak'a gelen Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, kentte faaliyet gösteren özel maden şirketlerinin sahipleriyle bir araya gelip sorunlarını dinledi. Sabah otelde madenci kıyafetlerini giyen komisyon üyeleri, 1 Temmuz 2008'de Başbakan Erdoğan'ın da girdiği TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağını ziyaret etti. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, 13'ü milletvekili, 7'si uzman olan komisyon üyelerine birifing verdi.

2/ 21
Soma komisyonu madende

Daha sonra lambahane ve oksijen maskesi odasına geçen komisyon üyelerine maskelerin kullanımı ile ilgili bilgi verildi. Maden ocağı girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Alaboyun, maden mühendisi olduğunu ve komisyonda tek madencinin kendisi olduğuna dikkat çekerek, "Diğer komisyon üyelerinin de aldıkları teknik bilgileri uygulamalı olarak maden ocağında görmeleri için yer altına iniyoruz" dedi.

3/ 21
Soma komisyonu madende

İŞÇİLERİN HEPSİNDE ÇİP VAR

Zonguldak'ın dünyanın en zor kömür üretimi yapılan bölgelerinden biri olduğunu vurgulayan Alaboyun, şöyle konuştu:

4/ 21