Soma sanıkları gece yarısı gizlice getirildi

Soma'da 301 madencinin can verdiği facianın 45 sanıklı davasında, 8 tutuklu da getirildi. Tutuklu sanıklar, güvelik gerekçesiyle, farklı güzergahtan, gece yarısı Akhisar İlçesi'ne getirildi.

Soma sanıkları gece yarısı gizlice getirildi

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili 8'i tutuklu 45 sanıklı dava, olaylı geçen ilk duruşmanın ardından bir gün aradan sonra bugün yeniden Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 8 tutuklu, güvelik gerekçesiyle, farklı güzergahtan, gece yarısı Akhisar İlçesi'ne getirildi. Tutuklular, duruşma salonuna çevrilen kültür merkezinin arkasına yapılan özel demir nezarethanede tutuldu. Maden faciasında ölen  işçilerin birinci derece yakınları, kimliklerini gösterip içeriye girdi, ilk duruşmadaki gerginlik bu kez yaşanmadı.

Soma'da geçen 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında, hayatını kaybeden 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu için haklarında, 'olası kastla öldürme', 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan dava açılan 8'i tutuklu 45 sanık, bir günlük aranın ardından özel olarak hazırlanmış kültür merkezinde ikinci kez hakim karşısına çıktı.

1/ 9
Soma sanıkları gece yarısı gizlice getirildi

8 TUTUKLU SABAHA KARŞI GETİRİLDİ
Geçen duruşmada SEGBİS (Ses ve görüntülü bilişim sistemi) ile ifade verecekleri için tepkilere neden olduğu için getirilmelerine karar verilen tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik de hazır bulundu.

Tutuklu sanıklar, bulundukları Şakran cezaevi'nden güvenlik gerekçesiyle gece yarısı alınıp yola çıkartıldı. Ayrıca daha yakın güzergah olan Soma üzerinden değil, Aliağa, Menemen, Manisa üzerinden Akhisar'a getirildi. Tutuklu sanıklar, polisin ve Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri altında sabaha karşı spor salonuna alındı. Sanıklar burada  özel yaptırılan demir nezarethaneye konuldu. Duruşmaya CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Sakine Öz, Dilek Akagün Yılmaz ve Özgür Özel de geldi.

2/ 9
Soma sanıkları gece yarısı gizlice getirildi

TÜM BİRİNCİ DERECE YAKINLARI ALINDI
Duruşma öncesinde, geçen duruşmada yaşanan tartışmalar da bu kez olmadı. Ölen işçilerin birinci derece tüm yakınları, kimliklerini gösterdikten sonra içeriye alındı. Ancak bu kez ailelerin geçen seferki gibi toplu olarak gelmedikleri gözlendi. Pazartesi günkü duruşmada izleyenler salona sığmazken, bu duruşmaya katılımın az olduğu da dikkat çekti. Bazı ailelerin avukatların uyarısı üzerine duruşmaya gelmediği belirtildi.

3/ 9
Soma sanıkları gece yarısı gizlice getirildi

POLİSTEN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
Polis ekipleri, olası olayların önüne geçmek için güvenlik önlemlerini de arttırdı. Hem duruşmanın yapılacağı kültür merkezinin çevresinde, hem de duruşma salonunun içerisinde, jandarma ve polis, sayısı arttırıldı. Sanıklarla izleyeciler arasına iki sıra çevik kuvvet polisi etten duvar ördü. Aynı önlem sanık avukatları için de alındı.

4/ 9