Sözde Ermeni soykırımını kabul edenler

Sözde Ermeni soykırımını kabul eden ülkeler.

Sözde Ermeni soykırımını kabul edenler

URUGUAY

Ermeni iddialarını ilk tanıyan ülke. 1965 yılında çıkartılan yasayla 24 Nisan günü “1915'te ‘ulusal kırıma’ maruz kalan ‘Ermeni şehitleri’ anma günü” ilan edildi.

2004 yılında kabul edilen bir başka yasayla başta devlete ait olanlar olmak üzere televizyon ve radyoların 24 Nisan günü yayın akışlarının bir bölümünü 1915 olaylarına ayırmasını zorunlu hale getirildi.

2005 yılında onaylanan bir kararla da "Ermeni Soykırımı'nın tanınma sürecine katkıda bulunan ve Türk ile Ermeni halkları arasında bir uzlaşma sağlanmasına yardımcı olmak isteyen" Uruguay parlamentosunun Türkiye'ye Ermenistan üzerindeki ablukasına son vermesi ve diplomatik ilişkiler geliştirmesi çağrısı yapıldı.

1/ 27
Sözde Ermeni soykırımını kabul edenler

KIBRIS RUM KESİMİ

Güney Kıbrıs parlamentosunda 29 Nisan 1982 yılında kabul edilen bir yasayla, Türk rejiminin 1915 yılından itibaren organize bir şekilde Ermeni halkına uyguladığı "soykırım" kınandı.

2/ 27
Sözde Ermeni soykırımını kabul edenler

AVRUPA PARLAMENTOSU

Avrupa Parlamentosu 18 Haziran 1987'de aldığı kararla, 1915-1917 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun toprakları üzerinde yaşayan Ermenilerin karşılaştığı trajik olayların BM'nin insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili 1948 tarihli kararı uyarınca "soykırım" tanımına uyduğunu bildirdi.

3/ 27
Sözde Ermeni soykırımını kabul edenler

ARJANTİN

Ermeni diasporasının en güçlü olduğu Güney Amerika ülkesi Arjantin, bu konuda en çok karar alan ya da açıklama yapan yerlerin başında geliyor. Arjantin Halk Senatosu 5 Mayıs 1993'te yaptığı deklarasyonda iddiaları ilk kez tanıdı ve 1915 olaylarının 20'nci yüzyılın ilk "soykırımı" olduğunu belirtti.

Arjantin parlamentosu, 2003 yılından itibaren de düzenli olarak her yıl bu deklarasyonu yayınladı. Ayrıca okul müfredatlarına da "Ermeni soykırımı"nın eklenmesi ve okullarda öğretilmesi önerisi yasalaştı. Arjantin'de ayrıca 10'a yakın "soykırım heykeli" bulunuyor.

4/ 27