Sportif çılgınlık

Bir grup üniversiteli genç, yurt dışında gördükleri slackline sporunu Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Sportif çılgınlık


Bir grup üniversiteli genç, yurt dışında gördükleri slackline sporunu Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalışıyor. Sosyal medya üzerinden biraraya gelen, Türk ve yabancılardan oluşan bir grup üniversite öğrencisi, ABD'de ve Avrupa'da yaygın bir spor dalı olan spor slackline'ı Türkiye'de duyurmak istiyor. Parklardaki ağaçların arasına elastiki bir halat çekerek, bu halat üzerinde çeşitli akrobasi hareketleri yapan gençler, hem eğleniyor hem de spor yapıyor.

1/ 18
Sportif çılgınlık


Eğlenceli bir spor dalı olmasına karşın Türkiye'de fazla bilinmeyen slackline, yüksekte yapıldığında "highline", su üstünde yapıldığında "waterline" olarak adlandırılıyor. Slackline'ın ayrıca park ve bahçelerde yapılan "urbanlining", düz bölgelerde yapılan "tricklining", klasik yoga hareketlerini bu spora taşıyan "slackline yoga" ve bir ip üzerinde denge kurmayı gerektiren "freestyle slacklining" gibi dalları bulunuyor.

2/ 18
Sportif çılgınlık


Konuyla ilgili konuşan yüksek lisans öğrencisi Nuri Kayserilioğlu, Türkiye'de bu sporun Avrupa ve Amerika'daki kadar yaygın olmadığını belirterek, "Slackline, 1970'li yılların ortalarında Amerikalı dağcıların, dinlenme günlerinde gerek eğlenirken gerekse antrenman yaparken bulduğu bir spordur. Orada dinlenme günlerinde İlk olarak parktaki zincirlerin üstünde yapmışlar, zamanla bu hale gelmiş bir spordur" dedi.

3/ 18
Sportif çılgınlık


Kayserilioğlu, kendilerinin de grup olarak antrenman yaptıklarını ve insanlara bu sporu tanıtmaya çalıştıklarını anlattı. Slackline'a başlamadan önce dağcılık yaptığını ifade eden Kayserilioğlu, bu sporu, 2006'da yine dağcı olan bir başka arkadaşından öğrendiğini söyledi. O günden sonra uzun süre antrenman yapmadığını belirten Kayserilioğlu, "Bir öğrenci değişim programıyla, 2011'de Portekiz'e gittim. Oradaki arkadaşlarla, bu sporu daha yüksekte yapma şansım oldu. Highline denilen, vadilerde veya çok yüksek noktalarda bu sporu güvenli bir şekilde yapma imkanım oldu. Daha sonra daha fazla bu spora bağlandım. Türkiye'ye döndükten sonra malzemeleri temin edip, bir şekilde bu sporu insanlara tanıtmaya çalıştım. Ardından sosyal medya üzerinden bulduğum arkadaşlarımla tanıştık ve birlikte bir grup kurduk. Antrenmanlar yapmaya başladık. Her geçen gün aramıza yeni insanlar katıldı, merak edenler bize sorular sormaya çalıştı. Parklarda ilk kez denediler slackline'ı. Şimdi her geçen gün daha büyük bir grup oluyoruz" diye konuştu.

4/ 18