Sultan Abdülhamid suikastının sırları!

80 kilo patlayıcı kullanıldı. 26 kişi öldü, 58 kişi yaralandı!

Sultan Abdülhamid suikastının sırları!

21 Temmuz 1905 Cuma günü, Yıldız Camii önünde padişah II. Abdülhamid’e yönelik bombalı bir suikast düzenlendi. Ermeni Taşnak üyesi teröristlerin bir yıl boyunca planladığı suikast girişiminde 26 kişi yaşamını yitirirken, 58 kişi de yaralandı. 80 kilogram ağırlığındaki zaman ayarlı bomba padişahın camiden çıkışını haber veren “Selam dur” komutundan, avlu kapısına kadar geçen süreye göre ayarlanmıştı.

1/ 8
Sultan Abdülhamid suikastının sırları!

Komite üyelerinin yaptığı tahkikata göre padişah bu yolu 1 dakika 42 saniyede kat ediyordu. Bomba bu zamana göre ayarlandı. Ancak o gün hesapta olmayan bir olay yaşandı. Camiden çıkan padişah merdiven başında Şeyhülislam Cemaleddin Efendi ile ayaküstü sohbet etti. Bomba sohbet sırasında patladı. O günden sonra İstanbul’da padişaha yönelik düzenlenen suikastla ilgili Hollywood filmlerini aratmayacak bir tahkikat başlatıldı.

2/ 8
Sultan Abdülhamid suikastının sırları!

Savcı Necmeddin’in başında olduğu komisyon 3 ay gibi kısa sürede, 26 Ekim 1905’te bin sayfalık çok kapsamlı bir tahkikat raporu hazırladı. Padişaha raporun 89 sayfadan oluşan özeti sunuldu. Suikastta kimlerin parmağının olduğu ve uluslararası uzantıların deşifre edildiği rapor tüm belge ve fotoğraflarıyla birlikte İBB Kültür AŞ Yayınları’ndan “Sultan’a Suikast” adıyla kitaplaştırıldı. Kitabı hazırlayan Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi kitabın ilk bölümünde Osmanlı’da Ermenilerin durumuna, ikinci bölümünde dönemin şartlarına, üçüncü bölümde ise rapora yer verildiğini söyledi.

3/ 8
Sultan Abdülhamid suikastının sırları!

DÜĞÜMÜ ARABA ÇÖZDÜ
II. Abdülhamid, tamamen belgelere, ifadelere ve itiraflara dayalı tahkikat soruşturmasının 89 sayfalık özetinin İngilizce ve Fransızca’ya çevrilmesini, Avrupa ülkeleriyle, yabancı basına dağıtılmasını emretmişti. Soruşturmanın düğümünü çözen ise suikastta kullanılan araba olmuştu. Araştırma sonunda arabanın 23 Mayıs 1905 tarihinde Silviyo Riçi adına İstanbul’a geldiği, fabrikasından özel istekle seyisin oturma yerinin hemen altına özel olarak bir kasa yaptırıldığı, bombanın da bu kasanın içine konulduğu anlaşılmıştı.

4/ 8