Sur'dan tahliye edilenler anlattı: Bizi zorla tutup..

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tahliye edilenler arasında bulunan 5 kişi PKK'lıların kendilerini zorla tutttuğunu ve duvar kırma işlerinde kullandığını anlattı.

Sur'dan tahliye edilenler anlattı: Bizi zorla tutup..

Diyarbakır'ın sokağa çıkma yasağı süren Sur İlçesi'nde çatışmaların sürdüğü bölgeden dün akşam tahliye edilenler arasında bulunan 5 kişi, PKK'lıların kendilerini zorla tuttuğunu, duvar kırma ve erzak toplama işlerinde kullandığını anlattı.

1/ 11
Sur'dan tahliye edilenler anlattı: Bizi zorla tutup..

Diyarbakır'da PKK teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, kazdığı hendeklerin kapatılması, oluşturulan barikatların kaldırılması için 2 Aralık'ta 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte operasyonların sonuna gelindiği ilçedeki çatışmalı bölgelerde bulunanların tahliyeleri devam ediyor. Dün 16.00 ile 17.15 saatleri arasında oluşturulan güvenlik koridorundan 1 çocuk, 2 kadın, 11 erkek olmak üzere 14 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında bulunanlardan 5 erkek güvenlik güçlerine, PKK'lıların kendilerini zorlu tuttuklarını, duvar kırma ve erzak toplama işlerinde kullandıklarını anlattı. Güvenlik güçleri ile tahliye edilenler arasında şu diyaloglar oldu:

2/ 11
Sur'dan tahliye edilenler anlattı: Bizi zorla tutup..

Erkek 1: Beni buraya getirmişlerdi babam da buraya gelip onlara dedi onu bana verin. Onlar da dedi vermiyoruz artık biz onu almışız, bizimle kalacak. Babam da kızıyor, onlar da babamı dövüyorlar.

Asker: Gördün mü sen?

Erkek: He yüzünün hepsini mahvetmişlerdi babamın yüzünün. Bize diyorlardı ki Hz. Muhammed bana kurban olsun. Böyle dine küfür ediyorlar. Ben dedim ben dinimi seviyorum. Ölürsen Muhammed'e gidersin dedi. Bir tanesi bana aynen öyle söyledi. Evlere giriyorlardı fakir evlere çalıyordu telefon, falan.

3/ 11
Sur'dan tahliye edilenler anlattı: Bizi zorla tutup..

Asker: Gördün mü?

Erkek: Evet gördüm, ben diyordum niye çalışıyorsun. Ben diyordum neden çalıyorsun, bu halka günahtır. Dinlemiyordu hırsızlık yapıyordu. Bizim bir tane yaşlı dayı vardı. Gittiler onun tek eviydi gitmişlerdi o evi yakmışlardı. Bize diyordu siz yakmışsınız, bizim üzerimize atıyordu.

4/ 11