Suriyedeki çocuklar böyle yaşıyor

Suriye'deki çocuklar böyle yaşıyor

Suriyedeki çocuklar böyle yaşıyor

İspanya doğumlu foto muhabiri Marcel Mettelsiefen, savaş başladığından bu yana Suriye'yi 22 kez ziyaret etti. Aylarını Halep'teki çocuklarla tanışmak için harcadı. Mettelsiefen kısa bir süre önce, dünyanın en tehlikeli savaş bölgelerinden birinde yaşayan çocukların nasıl büyüdüklerini göstermek için gittiği Suriye'den belgeseliyle döndü. Mettelsiefen'in belgeselinin en vurucu kısmı ise, daha 8 yaşındayken babasıyla bomba yapan ve bunu bir oyun gibi anlatan Farah'ın hikayesi...

1/ 14
Suriyedeki çocuklar böyle yaşıyor

Savaş, Suriye'deki çocuklar için hayatın normalden çok daha farklı ve tehlikeli olduğunu gösterdi. Çatışma başladığından beri 11 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. Halep'in Seyfel Davla bölgesi önceden 200 bin kişinin evi iken, şimdi sadece bin kişi orada yaşıyor.

2/ 14
Suriyedeki çocuklar böyle yaşıyor

Suriye için savaşın ortasındaki çocuklardan biri, muhalif komutan Abu Ali al Sahiba'nın kızı. Henüz 8 yaşında olan Farah al Sahiba, babasına bomba yapımında yardım ediyor. Muhabir Mettelsiefen'in "Burada yapmayı en çok sevdiğin şey nedir?" sorusuna küçük kız "En sevdiğim şey, babama yardım etmek. Onun ofisinde duruyorum ve bomba yapıyoruz. Onun için şarapnel topluyorum sonra da o bombaları yapıyor. Kırmızı metal şeritler biriktiriyorum, babam da onları yakıyor. Bütün şeritler yandığında, bomba patlıyor" diye anlatıyor.

3/ 14
Suriyedeki çocuklar böyle yaşıyor

Mettelsiefen, Halep'in zengin banliyölerinden birinde, çocuklardan böyle ağır şeyler duymasının kendisini üzdüğünü söylüyor.

4/ 14