Suudi kadının fendi din polisini yendi

Suudi kadının fendi din polisini yendi


Riyad’da bir alışveriş merkezinde ojeli tırnak ve gevşek başörtüsü ile dolaşan bir Suudi kadının, kendisini uyaran din polisine isyanını gösteren videoyu YouTube’da 1 milyonu aşkın kişi izledi. Kral Abdullah, din polisine ‘AVM‘lerde kadınlara karışmayın’ emri vermek zorunda kaldı.

Suudi Arabistan’da kadınların başlattıkları isyan hareketi yayılıyor. Kral Abdullah’ın 2015’te tüm kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınacağını duyurmasının ardından kadınlar otomobil kullanma özgürlüğü için sivil itaatsizlik eylemleri başlatmıştı. Bir Suudi kadının Riyad’daki eylemi de ülke gündemine bomba gibi düştü. Kral Abdullah, ocakta aldığı kararla ‘ahlak’ denetimi yapan din polisinin yetkisini kısıtlayarak sadece İslam’a aykırı gördüğü durumlarda vatandaşları uyarma hakkı vermişti. 23 Mayıs’ta Riyad’da yaşanan olayda ise bir AVM’de başındaki örtüsü kaymış ve renkli ojeyle dolaşan Suudi kadın, 3 din polisi tarafından etrafı sarılarak AVM’den dışarı çıkmaya zorlanınca buna cesur bir direniş gösterdi. Cep telefonunu çıkararak olayı görüntüleyen kadın, ‘Siz kim oluyorsunuz? Bir yere gitmiyorum. Beni sadece uyarabilirsiniz. Ojelerim sizi hiç ilgilendirmez’ diyerek polislere meydan okudu.

1/ 10
Suudi kadının fendi din polisini yendi

‘Hapse atarız’
Pes etmemeleri üzerine AVM’deki polisin yanına giderek din polisini şikayet etti. Olay yerine gelen polis memurları da kadına arka çıkarak din polisini uzaklaştırdı. İşte bu 3.5 dakikalık görüntüleri YouTube sitesinde paylaşan Suudi kadın adeta kahraman oldu. Din polisine karşı ‘Haydi AVM’ye gidiyoruz’ kampanyası başlatan Suudi kadınlar Kral’ı da yeni bir açıklama yapmaya zorladı. El Vatan gazetesine konuşan kraliyet kaynakları, “Kadınları rahatsız eden her kim olursa olsun kendini hapiste bulur” açıklamasını yaptı. Riyad Valisi Prens Sattam bin Abdulaziz de, “Alışveriş merkezlerinde kadınları rahatsız eden kişiler 5 gün hapis cezasıyla cezalandırılacak” dedi.

2/ 10
Suudi kadının fendi din polisini yendi

İŞTE O DİYALOG!
Din polisi: Hemen burayı terk et.

Kadın: Hiçbir yere gitmiyorum. Size bu AVM’yi kimin terk edeceğini göstereceğim.

DP: Çevredeki onurlu ve ahlaklı kadınlara bak. Senden başka tek tel saçını gösteren biri var mı?

Kadın: Sizi ilgilendirmez! Siz kim oluyorsunuz! Neden beni takip ediyorsunuz? Hükümet sizi beni takip edesiniz diye mi görevlendirdi? Hükümet kadınları rahatsız etmemenizi emretti.

DP: Tırnağına da oje sürmüşsün.

Kadın: Oje sürmek yasak değil. Siz kim oluyorsunuz, beni sadece uyarabilirsiniz. Bu ojeyi neden sürdüğüm sizi hiç ilgilendirmez.

DP: Yeter artık, terk et burayı.

Kadın: Hiçbir yere gitmiyorum. İşte tam burada duruyorum. Ne yapacaksınız? Bu arada bunların hepsini videoya alıyorum. Kameraya gülümseyin. (Polisin yanına gidiyor...)

3/ 10
Suudi kadının fendi din polisini yendi


Kadın: Bir vatandaş olarak size şikayette bulunuyorum. Bunu kamu görevlilerinin yapıyor olması önemli değil. Beni taciz ediyorlar. (Polis geldikten sonra)

Kadın: Haberiniz olsun bu videoyu hem Twitter’a hem de Facebook’a koyacağım. Tek kelime daha edeyim demeyin. Siz benim patronum ya da kocam değilsiniz. Oje sürüp sürmeyeceğime siz karar veremezsiniz.

DP: Dudağında da ruj var bu kadının.

Kadın: Dudağımda ruj mu var! Ahlaksızlar! Gel bak bakalım buraya ruj var mı yok mu? Bir de Allah’tan korktuklarını söylüyorlar! Bu adamların beni takip etmesine izin vermeyin. Bu AVM’de istediğim gibi özgürce yürüme hakkım var.

4/ 10