Tam 9 yıl oldu

Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, ölümünün 9'uncu yılında Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki mezarı başında anıldı.

Tam 9 yıl oldu

Akciğer kanserinden 33 yaşında ölen Kazım Koyuncu'nun Yeşilköy Köyü'ndeki kabri başında anma töreni düzenlendi. Törene Kazım Koyuncu’nun annesi Hüsniye, babası Cavit ile kardeşi Niyazi Koyuncu’nun yanı sıra CHP Artvin eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nden gelen bir grup genç, Mersin’den gelen tiyatro ekibi ile Koyuncu'nun yakınları, sevenleri ve bir grup Trabzonspor taraftarı katıldı.

1/ 9
Tam 9 yıl oldu

KAZIM'I DOĞRU ANLAMAK VE SAHİP ÇIKMAK GEREKİYOR'

Koyuncu anısına saygı duruşunda bulunulması ve mezarına çiçek bırakılması ile başlayan törende önce Lazca, ardından Türkçe konuşan Kazım Koyuncu’nun yakın arkadaşı Mehmet Ali Barış Beşli, Kazımsız dünyada kendilerine düşen görevin, Kazım’ın olduğu gibi olmak olduğunu belirterek şunları söyledi:

2/ 9
Tam 9 yıl oldu

"Kazım bu dünyanın daha adil ve güzel bir dünya olması için yaşadı, mücadele etti. Onun için şarkılar söyledi. Onun bize bıraktığı miras budur. Kazım’ı doğru anlamak ve okumak, Kazım’a doğru sahip çıkmak gerekiyor. Asla unutmayalım. Kazım bir Laz’dır, devrimcidir. Metin Lokumcu hocamız gibi Hopalı, dünyaya sahip çıkan, bu değerlere sahip çıkan bir insandı. Bizim görevimizde budur. Okullarda Lazca seçmeli ders olduğu için Kazım bugünü görüyor ve seviniyor. Çocuklarımızı Lazca’ yı seçmeleri konusunda yönlendirelim."

3/ 9
Tam 9 yıl oldu

CİZRELİ GENÇLERDEN KOYUNCU İÇİN ŞİİR

Sırnak’ın Cizre İlçesi’nden anma törenine gelen 5 genç, Koyuncu'nun mezarına, 'Dağların çocuklarından, denizin çocuklarına selam olsun' yazılı pankart astı, Koyuncu için şiir okudu. Mehmet Erikli adlı gencin okuduğu şiirin, 'Şimdi uzaklardasın belki ama hepimizin yüreğinde saklı divane aşık gibi dolanırsın kalplerde' dizeleri herkesi duygulandırdı. Kazım Koyuncu türküleri dinlediklerini belirten gençler, daha sonra Koyuncu’nun annesi ve babası ile birlikte anıt mezar başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

4/ 9