Tango gecesinde kriz

Bodrum'da, bir otelde ‘Tango Gecesi’ düzenleyen 20 kişilik gruba jandarma müdahale etti.

Tango gecesinde kriz

Aralarında doktor, bankacı, mühendis ve mimar gibi çeşitli mesleklerden yerli ve yabancı 20 kişinin bulunduğu bir arkadaş grubu, dünyaca ünlü dans eğitmeni Metin Yazır ile dans etmek ve tatil yapmak için 10-13 Eylül tarihleri arasında Bodrum'un Göltürkbükü Beldesi'ndeki Haluk Şen'in işlettiği 3 yıldızlı ‘Mavi Suits Otel'de bir araya geldi. Bodrum Latin Dansları Derneği Başkanı Gül Özbilecikli'nin de aralarında bulunduğu Türkiye'nin çeşitli illeri ve İtalya'dan gelen katılımcılar, oteldeki ikinci günlerinde ‘Arjantin Tango Gecesi’ düzenledi.

1/ 9
Tango gecesinde kriz

Türkiye Dans Sporları Federasyonu, Muğla Valiliği'ne yazı göndererek, Göltürkbükü'ndeki otelde, kendilerinden izinsiz tango dans yarışması ve kursları düzenleneceğini bildirerek, engellenmesini istedi. Valilik, konuyu Kaymakamlığa yazıyla bildirdi. Kaymakamlığın talimatı üzerine jandarma, otel yetkilileri ve grubu uyararak, gecenin iptal edilmesini isterken aksi takdirde yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu. Jandarma, Arjantin Tango Gecesi'nin başlamasına yarım saat kala ikinci kez otele geldi. Grup, jandarmaya aldırış etmeyerek, dans gösterilerine başladı. Jandarma, otel yetkililerini ikinci kez müziği kapatmaları, aksi takdirde yasal işlem yapmak zorunda kalacaklarını konusunda uyardı. Çaresiz kalan otel yetkilileri, müziği kapattı. Dansları yarım kalan grup, tepkilerini alkışlarla ve kulaklarında MP-3 çalar ve Iphone'lar ile bir saat dans ederek durumu protesto etti. Jandarma, geceyarısı otelden ayrıldı.

2/ 9
Tango gecesinde kriz

Türkiye Dans Sporları Federasyonu eski Başkanı Tolgahan'ın danışmanlığını yapan ve Türkiye'de 17 yıl önce Arjantin Tango'yu getiren Metin Yazır, Beyaz Saray'da, Broadway'de dans ettiğini, böyle yasaklarla karşılaşmadığını söyledi. Yazır, “Burada seminer, kurs, yarışma yapmıyoruz. Tango tutkunu 20 arkadaş toplandık tatil yapıyoruz, Gönlümüzce dans edip, eğleniyoruz. Yasağın gerekçesi bize söylenmedi, yazılı hiçbir tebligatta bulunulmadı. Üç gün sürecek tatilim sırasında yine engeleme ile karşılaşırsam, avukatım aracılığıyla kişisel haklarımı korumak için yasal işlem başlatmak zorunda kalacağım” dedi.

3/ 9
Tango gecesinde kriz

“DANS ETMENİN İZNİ Mİ OLUR?”

Bodrum Latin Dansları Derneği Başkanı Gül Özbilecikli, Bodrum gibi dünyanın turizmde en önde gelen merkezindeki turistik tesiste insanlara ‘dans etmeyin, müziği kapatın, tango yaparsanız kötü olur' gibi yasaklamalar getirmesini aklının almadığını söyledi. Dernek Başkanı Gül Özbilecikli, şöyle dedi:
“Şu an Bodrum’un birçok turistik tesisinde eğlence, animasyon, dans gösterileri ve hatta yarışmalar var. Bunlar turizmin parçası. Hepsi için ayrı izin mi alınacak ? Bunun amacının ne olduğunu bilmiyorum. Ama bilinen şu ki, ne kadar yasaklarlarsa yasaklasınlar tango tutkunları sessiz veya MP-3, Iphone ve cep telefonlarından çalan müzikle tango yapabiliyorlar.

4/ 9