Tarihi hamam çöplük oldu

Altunizade İsmail Paşa Hamamı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Tarihi hamam çöplük oldu

İstanbul Üsküdar’da, Osmanlı Dönemi'nden kalma Altunizade İsmail Paşa Hamamı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bakımsızlıktan harabeye dönen tarihi hamama bir de “Ambulans park yeri” levhası çakılmış. Ne vakıflar ne Üsküdar belediyesi’nin sahip çıkmadığı 150 yıllık hamam adeta çöplüğe döndü.

1/ 19
Tarihi hamam çöplük oldu

İstanbul'un Üsküdar ilçesinin Altunizade Mahallesi'nde yer alan ve Ayan Meclisi azasından İsmail Zühtü Paşa tarafından 1865-66 yılında inşa edilmiş olan yapı, bakımsızlıktan harabeye dönmüş haliyle görenlerin içini sızlatıyor.

2/ 19
Tarihi hamam çöplük oldu

Atıl vaziyette kendisine uzanacak eli bekleyen tarihi yapının içi çöplük vazifesi görüyor. Osmanlı döneminde; ahşap camekânı, tamamen mermerden döşenmiş zemini, kapalı açık soyunma yerleri, mermer fıskiyesi, tuvaleti, temizlenme alanı, sıcaklık, ılıklık, soğukluk kısımlarına sahip bu bölümlerin büyük bir bölümü yıkılmış halde.

3/ 19
Tarihi hamam çöplük oldu

Yerdeki mermer zemin ise şiddetli bir depreme maruz kalmış gibi paramparça bir görünüm sergiliyor. Kapısı ve bilgilendirme tabelası olmayan hamamın içine girdiğimizde her an yıkılacakmış izlenimi veriyor.

4/ 19