Tarık Akan çorap örüyor

Tarık Akan, çekimlerine başlanan “Deli Deli Olma” adlı filmde senaryo gereği çorap örecek.

Tarık Akan çorap örüyor

Çekimlerin yapıldığı Kars’ın merkeze bağlı Eşmeyazı köyünde ekiple beraber çalışmalarını sürdüren Tarık Akan, ninelerden çorap örme kursu alıyor. Filmde giyeceği hırka ve kazakları bulmak için de 1961 yılına kadar Molakanların yoğun olarak yaşadığı Kars’ın merkeze bağlı Çalgavur köyüne de giden Akan, anneleri de bir Molakan olan Rukiye ve Sona Ağkoç’un kazaklarını da ödünç olarak aldı.

1/ 9
Tarık Akan çorap örüyor

“120” ve “O... Çocukları” filmlerinin yönetmeni Murat Saraçoğlu’nun yöneteceği filmin çekimlerine Kars’ta geciken karın yağması da kar sahneleri çekileceği için film ekibini mutlu etti. Bir köyde yaşanan olayları konu alan ve senaryosu Hazel Sevim Ünsal’a ait olan filmde başrolleri Türk sinemasının iki usta ismi Tarık Akan ve Şerif Sezer paylaşıyor. 28 yıl önce ‘Yol’ filminde birlikte oynayan Tarık Akan’ın gençliğini oğlu Barış Üregül, Şerif Sezer’in gençliğini ise kızı Deniz Arna canlandıracak.

2/ 9
Tarık Akan çorap örüyor

2009’da vizyona girmesi planlanan film için düzenlenen basın toplantısına yönetmen Murat Saraçoğlu, oyuncular Tarık Akan ve oğlu Barış Üregül, Şerif Sezer ve kızı Deniz Arna’nın yanı sıra filmin diğer oyuncuları Zuhal Topal, Levent Tülek, Merve Altınkaya, Halil Kumova ve filmin minik oyuncusu Cemile Nihan Turhan da katıldı.

3/ 9
Tarık Akan çorap örüyor

FİLMİN KONUSU

93 Harbi sonrasında Çar’ın Rusya’da yaşamasını istemediği Malakan kavminin bir kısmı Kars’a göçe zorlanır. Göç edenler arasında Mişka’nın (Tarık Akan) ailesi de vardır. Filmde Mişka 70’li yaşlardadır. Bir zamanlar köyün değirmenini işleten Mişka, modern makineler çıktıktan sonra işini yapamamış ve maddi sıkıntıya düşmüştür. Köyün huysuz ihtiyarı Popuç (Şerif Sezer), Mişka’dan nefret eder ve köyde yaşamasını istemez. Köylüler bir zarar görmedikleri, hatta sevdikleri, kendi halinde, barışçı, yardımsever Mişka ile Popuç arasında kalmışlardır. Popuç, oğlu Şemistan (Levent Tülek), gelini Figan (Zuhal Topal) ve üç torunuyla yaşar. Torunlarından en küçüğü Alma, dik başlı, sevecen bir kızdır ve doğuştan iyi bir müzik kulağına sahiptir.

4/ 9