Terör baskını son anda önlendi !

Karaçalı Üs Bölgesi'nde 50 kişilik PKK'lı grubunun saldırısı son anda önlendi.

Terör baskını son anda önlendi !

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nın Irak'a sıfır noktada bulunan Karaçalı Üs Bölgesi'nde 3 gece önce PKK'lı teröristlerin Irak tarafından düzenlemek istediği saldırının son onda fark edildiği ortaya çıktı. 50 kişilik terörist grup, gece yarısı termal kameralarla fark edilince bölgede alarm verildi. Fark edildiklerini anlayan PKK'lıların açtığı ilk ateşte bir uzman çavuşun şehit olmasının ardından PKK'lılar yoğun ateş altına alındı ve Irak'ın iç bölgelerine kaçmak zorunda kaldı.

1/ 4
Terör baskını son anda önlendi !

Uludere'nin Irak sınırına sıfır noktasında Gülyazı Köyü Karaçalı Bölgesi'nde konuşlu birliğe PKK'lı teröristlerin Irak tarafından üç ayrı noktadan uçaksavar, roketatar, Docka ve ağır makineli silahlarla düzenlediği ve uzman çavuş Metin Tez'in şehit olduğu saldırının detaylar ıortaya çıkıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saldırıya gerçekleştiren teröristleri Irak sınırını 2-3 kilometre geçip hava destekli sürdürdüğü sınır etişe sıcak takipte 5 PKK'lı da öldürülmüştü.

2/ 4
Terör baskını son anda önlendi !

TERMAL KAMERALAR GÖRDÜ

Gece yarısı Karaçalı Üs Bölgesi'nde konuşlu birlikteki Mehmetçiklerin dikkati, büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı. Üs bölgesinin gözetleme kulesinden termal kemaralarla bölgeyi gözetleyen asker yaklaşık 50 kişilik bir PKK'lı grubun saldırı için geldiğini görünce alarm verdi. Farkedildiklerini anlayan PKK'lılar açtıkları ilek ateşte Uzman Çavuş metin Tez'i şehit ederken, bölgedeki askerler PKK'lılara anında karşılık verdi. Ortasu Köyü'nden korucularnda bölgeye gidip destek vermesiyle güvelik güçleriyle PKK'lılar arasındaki çatışma sabaha kadar sürdü. PKK'lılar Kuzey Irak'ın Haftanin Vadisi'ne doğru kaçarken, özel eğitimli jandarma komandolar ile köy korucuları peşlerini bırakmadı. Sınırı geçerek Kuzey Irak topraklarına giren jandarma komandolar ile köy korucuları, kendilerine pusu atmak isteyen PKK'lılarla Kuzey Irak toprakların da da çatıştı.

Çatışmaya katılan ve adını vermek istemeyen Ortasu Köyü'nden bir köy korucusu "Gece Karaçalı&daki tepede bulunan üs bölgesinden büyük bir patlama sesi ve ardından yoğun silah sesi duyduk. Bunun üzerine bizde hızla hazırlanarak tepeye çıktık ve jandarma komandolarla birlikte PKK'lılara karşı çatıştık. Çatışma sabah saatlerine kadar sürdü. PKK'lılar karakola 20 metreye kadar yaklaşırken görevli bir asker tarafından termal kamerayla fark edilkmiş ve ani baskın böylece önlenmiş. Sabah saatlerinde Kuzey ırak topraklarına kaçan PKK'lıları etkisiz hale getirmek için jandarma komandolarla birlikte bizde peşlerine verdik. Kuzey Irak topraklarında çıkan çatışmada ise ilk etapta öldürdüğümüz 2 PKK'lının cesedini Ortasu Jandarma Karakoluna getirdik" dedi

CUDİ VE KÜPELİ'YE GİDEN YOLLAR DİDİK DİDİK

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye PKK'lıların geçiş noklarından olan Cudi ve Küpeli Dağları'na giden yollarda ise uzaktan kumandalı mayınlı saldırılara karşı sabah erken saatlerden itibaren zırhlı araçlar ve Jammer'li araçlar eşliğinde arama tarama faaliyetleri sürdürülüyor. Şırnak'tan Ortasu, Gülyazı ve Işıkveren bölgesine giden karayolu üzerinde bulunan jandarma kontrol noktalarında ise önlemler iki katına çıkarıldı. Kuzey Irak sınır şeridi boyunca uzanan karayolunda seyreden araçlar kontrol noktalarında didik didik arandıktan sonra geçişlerine izin veriliyor.

Cudi ve Küpeli'de PKK'lı etkisiz hale getirmek için başlatılan operasyonlar ise bütün hızıyla sürüyor. Hava destekli operasyonlarda, Sikorsky helikopterleri ile özel eğitimli jandarma komandolar operasyon alanlarına indirilirken, PKK'lıların saklanabileceği derin vadiler ve mağaralar ise Kobra helikopterleri ile sürekli bombalanıyor.

3/ 4
Terör baskını son anda önlendi !

4/ 4