Teröre karşı ''insansız'' önlem

Bitlis'te hem teröristlere hem de kaçakçılara karşı 'Yüksek Güvenlikli İnsansız Kontrol Noktaları' kuruldu.

Teröre karşı ''insansız'' önlem

Bitlis'in 4 kritik noktasına "Yüksek Güvenlikli İnsansız Kontrol Noktaları" kuruldu. Kenti hem teröristlere hem de kaçakçılara karşı koruyan sistemle ilgili bilgi veren Bitlis Valisi Ahmet Çınar, "Herhangi bir eylem yapılırsa, en az zarar ve zaiyatla sonuç sağlamak için bu sistemi geliştirdik. Bizim sistemimizde araçlar bu kanala gelmeden önce bir otomatik bariyer sistemiyle durduruluyor. Burada hareketli kamerayla araçların içinde ne var ne yok görebiliyoruz. Sesli kumanda sistemimiz var. 50 metre uzakta bir zırhlı kulübedeki güvenlik görevlisi kamerayı yönlendirebiliyor. Aracın içine bakabiliyor" dedi.

1/ 10
Teröre karşı ''insansız'' önlem

Bölgede en dağlık ve ormanlık alana sahip olan Bitlis'te yeni geliştirilen sistem teröristlere ve kaçakçılara göz açtırmayacak. Kentin 4 kritik noktasına "Yüksek Güvenlikli İnsansız Kontrol Noktaları" kuruldu. Kentte 2 ay önce kurulan sistemle gelen araçlar önce bir otomatik bariyer sistemiyle durduruluyor. Burada hareketli kamerayla araçların içi kontrol ediliyor. Sesli kumanda sistemi de bulunan sistemde, 50 metre uzakta bir zırhlı kulübedeki güvenlik görevlisi kamerayı yönlendirebiliyor, aracın içine bakıp her şeyi görebiliyor.

2/ 10
Teröre karşı ''insansız'' önlem

VALİ: ETKİLİ SONUÇLAR ALIYORUZ

Eğer bir şüpheli durum varsa bagajı, camı ve kapılarını açmalarını söylüyor. Eğer olağanüstü bir durum ve silahlı kişiler varsa ve bir düzenek tespit edilirse, daha kontrol noktasına yaklaşmadan müdahale etmelerini sağlıyor. Şüpheli bir durum görülmüyorsa o zaman bariyer açılarak araç kanala alınıp aranıp detaylı arama yapılıyor.

3/ 10
Teröre karşı ''insansız'' önlem

Bitlis Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma tarafından geliştirilen bu çalışmayla ilgili bilgi veren Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Bitlis'in bölgede en dağlık ve ormanlık alanlara sahip olması nedeniyle bölgenin teröre ve kaçakçılara uygun alanlarla dolu olduğunu söyledi. Vali Çınar, "Dolayısıyla kentin terör örgütü PKK'nın çoğalmasına, lojistik destek almasına, geçişlerde durak ve dinlenme noktası olması bakımından elverişli coğrafi yapıya sahip. Bitlis bir geçiş güzergahı konumunda. Asker, polis ve korucularımız, terör örgütü PKK ve kaçakçılarla yoğun bir mücadele içerisindedir. Bitlis ve ilçelerin giriş ve çıkış bütün noktaları 24 saat denetleniyor. Güvenlik güçlerinin çok güzel ve ciddi bir koordinasyonu var. Bu noktalarda çok verimli ve etkili sonuçlar alıyoruz" dedi.

4/ 10