THY uçağında yangın paniği

THY uçağında yangın paniği: 30 yaralı

THY uçağında yangın paniği

İstanbul-Bangkok seferini yapmak üzere pist başına gelen Türk Hava Yolları'na ait uçağın arka kargo bölümünden alınan yangın ikazıyla yapılan tahliye paniğine neden oldu. 30 yolcu hafif yaralandı.

1/ 18
THY uçağında yangın paniği

İSTANBUL/DHA

THY'nin Boeing 777-300 ER tipi TK-60 sayılı ‘Karadeniz’ adındaki uçak saat 00.34'te içinde 284 yolcusu ve 14 mürettebatı ile Bangkok seferini için havalanmak üzere Sefaköy tarafındaki 17 sol pist başına geldi. Kalkış için son kontrollerini yapan Kaptan Pilotlar Ercüment Faik Demir, Altan Meydanlı ve İkinci Pilot Ünal Kodak’dan oluşan kokpit ekibi bu sırada uçağın alt arka tarafında bulunan kargo bölümünden yangın ikazı aldı. Bunun üzerine yolcuların emniyeti için tahliye yapılmasına karar verildi. Pilotlar durumu Atatürk Havalimanı uçuş kulesine bildirdi. Kuledeki hava trafik kontrolörleri, itfaiyeye haber verdi. Uçağa itfayeler ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

2/ 18
THY uçağında yangın paniği

Tahliyenin başlamasıyla birlikte acil çıkış kapıları açıldı. ‘Slide’ olarak adlandırılan ve yolcuların uçağı terk etmelerini sağlayan şişme kaydırak patlatılarak şişirildi. Yolcular kabin memurlarının koordinasyonunda uçağı terk etmeye başladı. Ancak çıkan panik nedeniyle kabinde kargaşa yaşandı. Bazı yolcuların uçaktaki itişme, bazılarının da slide’lardan hızlı kayma sırasında oluşan sürtünme nedeniyle hafif yaralandı. Yaralılara ilk müdahale uçağa sevk edilen kurtarma ekipleri ile yolcu olarak seyahat eden doktorlar tarafından olay yerinde yapıldı. Yolcular terminale ulaştırılarak tedavileri burada sürdürüldü.

3/ 18
THY uçağında yangın paniği

YANGINA RASTLANMADI
Bu arada olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi de olayın yaşandığı uçağın yanına yönlendirildi. Yapılan incelemede kargo bölümünde herhangi bir yangına rastlanmadı. Ancak emniyet tedbiri alan itfaiye ekibi kontrollerin tamamlanmasına kadar uçak başında hazır bekledi.

4/ 18