Tonlarca petrol kıyıya vurdu !

Tonlarca petrol kıyıya vurdu !

Yeni Zelanda'nın kuzey adası açıklarındaki mercan resiflerine çarparak bugüne kadar 300 ton petrol akıtan yük gemisinin, ülke tarihinin en büyük sızıntı felaketine neden olduğu açıklandı

1/ 9
Tonlarca petrol kıyıya vurdu !

Yeni Zelanda'nın turistik ve güzelliğiyle meşhur bir körfezinde geçen çarşamba karaya oturan yük gemisinden kısa süre önce büyük miktarda petrolün denize sızdığı bildirildi. Kazanın ardından Liberya bandıralı Rena adlı geminin az miktarda petrol sızdırdığı açıklanmıştı. Ancak kötü hava koşulları yüzünden artan miktarda petrol sızdırmaya başlayan geminin güzelliğiyle ünlü Plenty Koyu'na şimdiye kadar 300 ton petrol bıraktığı açıklandı. Çevre Bakanı Mick Smith, "Bu olayın Yeni Zelanda'nın en büyük sızıntı felaketi olduğunu açıklamak istiyorum. Yetkililerin bunu önlemek için yapabilecekleri hiçbir şey yoktu" dedi.

2/ 9
Tonlarca petrol kıyıya vurdu !

Kıyının 22 kilometre açığında karaya oturan gemiden ilk başta 20 ton yakıt sızdığı açıklanmış ve durumun kontrol altında olduğu belirtilmişti. Ancak geçen 1 hafta içinde sızan yakıt yüzünden bazı hayvanların hastalandığı veya öldüğü açıklandı. Hafta sonunda bölgede yaşayan çok sayıda penguen tahliye edilmişti. Yerel halka kıyıya vuran sızıntıya yaklaşmamaları uyarısı yapılsa da pek çoğu temizleme çalışmalarına katıldı. 5 metre büyüklüğünde dalgaların gemiye vurmasından dolayı Rena'nın 15 derece yan yattığı belirtilirken, kurtarma çalışmaları geminin parçalanmasını önlemeye odaklandı. Yetkililer parçalanması durumunda gemideki bin 500 ton yakıtın okyanusa sızacağı ve felaketin boyutlarının büyüyeceğini belirtti. Yeni Zelanda Denizcilik Kurumu Başkanı Catherine Taylor, "Gemi şu anda dengede gibi görünüyor ancak hava tahminleri olumlu değil. Sızıntı yüzünden kıyıdaki kirliliğin artması kaçınılmaz" dedi. Plenty Koyu'nun hassas ekolojik dengesi ve bölgede yaşayan balina, yunus, penguen ve nadide deniz kuşları açısından bu sızıntı önem kazanıyor. Pazartesi kıyıya vurmaya başlayan petrolün önümüzdeki günlerde artması bekleniyor. Yerli halk şimdiden çok sayıda ölü balık ve kuşun kıyıya vurduğunu ifade ediyor.

3/ 9
Tonlarca petrol kıyıya vurdu !

4/ 9