TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

Dünyada ve Türkiye'de birçok alanda başarılarıyla adlarından söz ettiren Türk kadınlarından biri de Hava Savunma Üsteğmen Özlem Aydemir oldu.

TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

Dünyada ve Türkiye'de birçok alanda başarılarıyla adlarından söz ettiren Türk kadınlarından biri de Hava Savunma Üsteğmen Özlem Aydemir oldu. Muharip sınıf kadın subay Aydemir'in evinde ailesine yemek yapan elleri, düşman hava unsurlarına karşı da her an tetikte. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en az erkek silah arkadaşları kadar başarılı kadın subaylarından, 1 çocuk annesi Üsteğmen Aydemir, aynı zamanda devresi olan eşi Hava Savunma Üsteğmen Fatih Mustafa Aydemir ile aynı birlikte görev yapıyor. Yaklaşık 2 yıldan bu yana Ege Ordusu Komutanlığı'na bağlı 57'inci Topçu Tugay Komutanlığı'nda görev yapan 1'inci Oerlikon Batarya Komutanı Üsteğmen Özlem Aydemir, askerliğin kadınlara çok yakıştığını söyledi.

1/ 11
TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

Türkiye'nin birçok bölgesinde, Türk Ordusu'nda artık en az erkek silah arkadaşları kadar başarılı kadın subay ve astsubaylar görev yapıyor. Dünyada da Türk kadınlarını başarıyla temsil edenlerden kadın subay ve astsubaylar, toplumun genel algısındaki, geri hizmet denilen masa başı görevler yerine, kritik noktalarda kendilerini gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği kadın subaylarından biri de; Hava Savunma Üsteğmen Özlem Aydemir. Amasya'da dünyaya gelen Aydemir, 2003 yılında başladığı Kara Harp Okulu'ndan 2007 yılında Hava Savunma Sınıfı Subayı olarak mezun oldu. Farklı kentlerdeki birliklerde görev yaptıktan sonra 2 yıl önce Ege Ordusu Komutanlığı'na bağlı 57'inci Topçu Tugay Komutanlığı'nda göreve başlayan muharip sınıf kadın subay Aydemir, 1 yıldan bu yana da 1'inci Oerlikon Batarya Komutanlığı görevini yürütüyor. Evinde ailesine yemek yapan elleri, düşman hava unsurlarına karşı da her an tetikte olan Üsteğmen Aydemir, evli ve 1 çocuk annesi.

2/ 11
TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

EŞİ İLE AYNI BİRLİKTE

Üsteğmen Aydemir aynı zamanda devresi olan eşi Hava Savunma Üsteğmen Fatih Mustafa Aydemir ile de aynı birlikte görev yapıyor. Eşiyle aynı birlikte görev yapmanın birçok avantajı olduğunu belirten Üsteğmen Özlem Aydemir, "Eşimle aynı birlikte görev yapmak gurur verici. Bunun birçok avantajını yaşıyoruz, ufak tefek problemleri sorun haline getirmiyoruz. Askerlik bir yaşam tarzı, evde ve işte bu disiplinimizi devam ettiriyoruz. Eşimle devre olmamızın da bizim için avantajları var. Evde, eşim de bana yardımı oluyor" dedi.

3/ 11
TSK'nın gözbebeği: Özlem Üsteğmen

MEHMETÇİĞİ EVLADINDAN AYIRMIYOR

Vatani görevlerini yapan Mehmetçiği, silah arkadaşlarıyla kendi evlatlarından ayırmadıklarını anlatan Üsteğmen Aydemir, "Kendi çocuklarımızın nasıl ki başlarına bir şey gelmesini istemiyorsak, Mehmetçiklerimize de aynı şekilde davranıyoruz. Hatta onlara kendi çocuklarımızdan çok daha fazla özen gösteriyoruz" diye konuştu. Bir kadın olarak görevini yaparken zaman zaman zorluklarla karşılaştığını dile getiren Üsteğmen Aydemir, gönül verdiği Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, bu zorlukların rahatlıkla üstesinden geldiğini söyledi. Atış, eğitim ve spor gibi bütün alanlarda birçok güzel anısının bulunduğunu anlatan Üsteğmen Aydemir, "Konya'da görev yaptığım sırada, temsili askerlik törenine katıldım. Orada bir gün askerlik yaparak askerlik yemini eden askerlerimize şahit oldum. Bu sırada büyük ilgi gördüm. O askerlerimizden biri yanıma gelip beni alkışladı ve bana selam verdi, o anı unutamam" diye konuştu.

4/ 11