Tuncelide beyaz eşya protestosu

Protesto sırasında getirilen buzboladı, camasır makinası, fırın ve televızyonu AKP İl Binası'nın onune koydu.

Tuncelide beyaz eşya protestosu

Nazimiye ilçesine bağlı Dolucu köyünde yarım metre kara rağmen fırın ve çamaşır makinaları görevliler tarafından köylülerin evlerine kadar taşınarak teslim edildi. Köylülerin bir kısmı yardımın sandıkta kullanacakları oylarının rengini değiştireceğini belirtirken, kimi ise ise, söz konusu yardıma göre oyunu kullanmayacağını söyledi. Tunceli'de bugün sivil toplum kuruluşları dağıtılan yardımları protesto etmek için AKP il binasına kadar yürüyerek, buruya yanlarında getirdikleri buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve televizyonu bıraktı.

1/ 9
Tuncelide beyaz eşya protestosu

"YARDIM, OYUMU ETKİLEYECEK'

Görevliler, yarım metre kara rağmen sırtladıkları fırın ve çamaşır makinalarını vatandaşların evine kadar taşırken, bazı vatandaşlar verilen yardımın seçim yardımı olduğunu ve bu yardıma göre oyunu vereceğini söyledi. Bazı vatandaşlar ise, b.u yardımın devlet tarafından yapılan bir yardım olduğunu belirterek, bunun oyunun rengini etkilemeyeceğini söyledi. Köylülerden yardım alamayanlar verilen yardıma tepki gösterirken, bazı vatandaşların ise evlerinde kanepe gibi mobilya malzemesi olduğu halde kendilerine yeniden kanepelerin verildiği görüldü. Yardımların hava şartları el verdiği sürece dağıtımının devam edeceği öğrenildi.

2/ 9
Tuncelide beyaz eşya protestosu

Daha sonra grup adına açıklama yapan Dersim Demokratik Haklar Federasyonu üyesi Murat Kur, AKP ve diğer gerici düzen partilerinın 29 Mart'ta Dersim halkından cevaplarını alacaklarını iddia ederek, "Dersim halkı eşyalarla satın alınacak bir halk değildir.insanlık onuru eşyayla satın alınmaz.bugün kendilerini eşya ile mevki ile para ile satanlar halkı da bu tür malzemelerle satın alacağını sanıyorlar esas burada satılmışlar kendileridir,gözlerini daha fazla para kazanma hırsı bürümüş bu kişilerin yaptıkları geleceğe onursuz bir kültür bırakmaktır.biz Dersim Demokratik Halk Dayanışması olarak geleceğimizi,kültürümüzü bu gerici anlayışın temsilcilerine ve onların taşeronlarına teslim etmeyeceğizödedi.

3/ 9
Tuncelide beyaz eşya protestosu

Grup daha sonra yanlarında getirdikleri 1 adet buzbodalı, 1 adet çamayşır makinası, 1 adet fırın ve 1 adet televizyonu AKP il binasının önüne koyarak olaysız bir şekilde dağıldı. Polis, protesto eylemi için çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

4/ 9