Türbanlılar da görev yaptı

YSK'nın yasaklamasına rağmen, sandık kurullarında türbanlı partililer görev yaptı.

Türbanlılar da görev yaptı

Selçuklu İlçesi Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'da bulunan 1087 No'lu sandıkta görevli 2 kadın partili, türbanlarıyla görevlerini sürdürdü. Sandık Kurulu Başkanı ya da seçim kurulu görevlileri türbanlı partililere müdahale etmedi.

1/ 7
Türbanlılar da görev yaptı

İmam Hatip Lisesi'nde ise polisler, gazetecilerin bina içerisine girmelerine izin vermedi. Okulun bahçe giriş kapısında, makam otomobiliyle duran bir emniyet amiri, gazetecilere bahçe kapısındayken `İçeride çekim yapmak yasak' diyerek bahçeye girişlerini engellemek istedi. Polisin zorla dışarı çıkarttığı gazeteciler, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimler sırasında oy kullanma anı hariç çekim yapılabileceği yönündeki kararını hatırlattıktan sonra, her bir gazeteci iki resmi polisin nezaretinde okul karidorlarına alındı. Kısa süre sonra da gazeteciler, polisler tarafından okul dışına çıkarıldı.

Bazı sandıklarda ise türbanlı görevliler sandık kurulu başkanlarının uyarısıyla ya türbanlarını çıkarttı, ya da peruk taktı.

2/ 7
Türbanlılar da görev yaptı

ZONGULDAK'TA DA TÜRBANLI SANDIK GÖREVLİLERİ

ZONGULDAK'ta, Yüksek Seçim Kurulu'nun türban yasağına rağmen bazı sandık görevlilerinin türbanlı olması dikkat çekti. Türbanlı bir görevli, gazetecilerin görüntü çektiğini fark edince türbanını çıkardı. Propaganda çalışmalarının dün akşam sona ermesine rağmen billboardlarda asılı olan bazı adayların afişleri ise polisin uyarısı üzerine belediye görevlileri tarafından kaldırıldı.

3/ 7
Türbanlılar da görev yaptı

158 bin 479 seçmene sahip Zonguldak merkezde seçmenler oylarını kullandı. Polis, oy kullanılacak kamu kurumlarında önlem alırken, oy verme işlemi sabah 08.00'de başladı. Ancak sabahın ilk saatlerinde yoğunluk yaşanmadı. YSK'nın, sandık bölgesini kamusal alan ilan etmesi ve burada kılık kıyafet kurallarına uyulmasının zorunlu olduğunu hatırlatmasına rağmen, bazı sandık görevlilerinin türbanlı olması dikkat çekti.

4/ 7