Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Anne ve babasınınki bir zamanlar Türkiye’nin en çok konuşulan aşkıydı. Zeynep Özal, ailesinin karşı çıkmasına rağmen Asım Ekren’le, namı diğer ‘Davulcu Asım’la 1985’te evlendi. Skandallar durmuyor, gazete manşetleri sürekli onlardan bahsediyordu. Turgut Özal ve bir zamanların renkli first lady’si Semra Özal’ın torunuyla ‘Konsolos’un mutfağında karşılaştık. İzzet Çapa’nın geçen hafta İstanbul’da açtığı ‘fine dining’ restoranda çalışan 28 yaşındaki şef Uğur Ekren, ailesini ve işine olan tutkusunu anlattı.

1/ 16
Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Dedeniz Turgut Özal’ı hatırlıyor musunuz?
- Evet. Onu kaybettiğimizde altı yaşımdaydım.
O yıllara ait ilk aklınıza gelen ne?
- Köşkü ve akşam köşke gelişlerini anımsıyorum. Asansörlerin önünde iki asker nöbet tutardı. Abimle onun gelmesini bekler ve karşılardık. Küçüktüm, birçok şey hafızamda hayal meyal. Mesela yemekle ilgili, pilavı yuvarlak bir kepçeyle tabağa koyduklarını hatırlıyorum. Çok yorulsa dahi köşke gelince bizimle oyun oynardı.
Dedenizi birkaç kelimeyle nasıl özetlersiniz?
- Çok sabırlıydı. Bir de annemden duyduğum kadarıyla çok alttan alan bir adamdı.
Siz köşkte mi yaşıyordunuz?
- İstanbul’da yaşıyordum ama ara ara Ankara’ya gidip gelirdik.

2/ 16
Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Özallar bir arada. Uğur Ekren annesinin kucağında.

Köklü bir soyadının hayata artıları neler?
- Birinin oğlu olmanın bir artısı olduğuna inanmıyorum. Evet belki kapı açar ama eşek gibi çalışmıyorsanız sizi kapı dışarı eder.

3/ 16
Turgut Özal'ın torunu şef oldu

Anneme haksızlık yapıldı

‘Özal’ soyadı bana ‘Dallas’ı çağrıştırıyor. Fırtınalı ve karışık ilişkiler...
- Ben o fırtınalı zamanları hatırlamıyorum. Herhalde oyuncaklarımla oynuyorum. Ama ailemizde öyle inanılmaz bir karmaşıklık olduğunu düşünmüyorum. Belki de dışarıya bu şekilde yansıtıldı. Özünde normal şekilde yaşayan, görüşen, kendi monoton ve rutininde bir aileyiz.
Madem öyle, o monoton hayatınıza dalalım biraz. Dayılarınızla annenizin bir dönem sorunları olduğu yazılmıştı. Sizin aranız nasıl?
- Çok yoğun çalışıyorlar. Ben de öyle. Ama aramızda bir sorun yok.

4/ 16