Türk piyasalarını Soros dağıttı!

İşte cehennemi yaratan 5 madde

Türk piyasalarını Soros dağıttı!

Haftalardır yangın yerine dönen piyasaların ateşini Merkez Bankası’nın sürpriz faiz kararı da söndürmeye yetmedi. Önceki akşam yaptığı olağanüstü toplantı ile piyasaya ‘şahin’ yüzünü gösteren ve temel fonlama faizini 225 baz puan artırarak yüzde 7.75’ten 10’a çıkaran Merkez Bankası, bu kararının sefasını süremeden para sihirbazı George Soros’a takıldı.

1/ 26
Türk piyasalarını Soros dağıttı!

SOROS SATIŞA GEÇTİ
Öyle ki dün olağanüstü hal yaşayan piyasalarda adeta ‘dokuz ayın çarşambası’ bir araya gelince, güne 2.16 TL seviyelerinden başlayan dolar bir ara 16 kuruş birden fırlayarak 2.32 TL’ye kadar yükseldi. Merkez Bankası’nın kararının ardından 2.16’lara kadar dolar gevşeyen doların çıkışında kurumsal şirketlerin, bu seviyeyi uygun görüp harekete geçmesi ve toplamda 4 milyar dolarlık dolar talep etmesi etkili oldu.

2/ 26
Türk piyasalarını Soros dağıttı!

Bu sırada ünlü spekülatör George Soros’un başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan piyasalardan hızla çıkmaya başladığı öne sürüldü. Londra’dan gelen satışa Güney Afrika Merkez Bankası’nın dünkü toplantısında faizleri yarım puan artırmasını beğenmeyen global yatırımcı da eklenince satışlar hızlandı. Ancak kötü hava bunlarla da bitmedi.

3/ 26
Türk piyasalarını Soros dağıttı!

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, global piyasalarda “Macaristan batıyor” söylentileri de satışları tetikleyici etki yarattı. Barclays Bank’ın işlem platformunda bir ‘fat finger’ vakası yaşanması da işin tuzu biberi oldu.

4/ 26