Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en güzide birliklerinden, ’efsane tugay’ olarak nitelendirilen 2’nci Komando Tugayı, Bolu dağlarında düzenlediği tatbikatı Doğan Haber Ajansı’na açtı. Adı Bolu ile bütünleşmesi nedeniyle pek çok yerde ’Bolu Komando Tugayı’ olarak anılan 2’nci Komando Tugayı, Kıbrıs Barış Harekatı ve sınır ötesi operasyonlardaki başarıları nedeniyle iki kez Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile taltif edilirken, iki madalyayı tugay sancağında gururla taşıyor.

 

1/ 24
Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

DAĞLARDA 96 SAAT
’En etkili silahın iyi eğitimli ve ölümü göze alan insan’ olduğu düşüncesiyle eğitim yapan ve tamamen profesyonel komandolardan oluşan 2’nci Komando Tugayı’nda tüm birlikler Bolu’nun dağlarında 96 saat süren tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat için gerçek muharebe sahasını aratmayacak şekilde terörle mücadele edilen bölgelerdeki alanlara benzer yerler seçildi. Dağ, mağara, sarp kayalar, makilik, sık orman, dere yatakları, binalar, karla kaplı alanlar tatbikatta kullanılırken, kar, yağmur ve soğuk hava, fiziki yeteneği yüksek savaşçı ruha sahip komandoların operasyon yeteneğini etkilemedi.

2/ 24
Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

 Muharebe sahasının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek her türlü silah ve teçhizatla donatılan ve tüm ihtiyaçlarını yanlarında bulunduran komandolar, zor iklim ve arazi şartlarında 96 saat boyunca operasyonda tetikte bekledi. 2’nci Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer tatbikat boyunca birlikleri izleyerek, komandoları sevk ve idare etti.

3/ 24
Türk Ramboları Köroğlu'nun dağlarında

EN SON NESİL TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR
Tatbikatta, senaryo uyarınca arazide görülen teröristlerin mevzilerine operasyon düzenlendi. Teröristleri canlandıran karşıt kuvvetin bulunduğu mevziye komando timleri, gece görüş cihazları ve termal cihazlar yardımıyla hızla sızarken, terörist mevzilerini yoğun ateş altına aldı.
Bir başka operasyonda ise mağaraya gizlenen teröristlere ’Teslim ol’ çağrısında bulunuldu. Teröristlerin ateşle karşılık vermesi üzerine komandolar teknolojiden de yararlanarak operasyon için düğmeye basarken, elinde mönitör bulunan bir komando görüntü alabilmek için top kamerayı mağaranın ağzına attı. İçerideki teröristlerin kamera sayesinde sayısının belirlenmesi ardından makineli tüfek atışlarıyla mağara ateş altına alındı. Mağaranın ağzına kadar sızan komandolar içeri girerek teröristleri etkisiz hale getirdi.

4/ 24