Türkiye 4.5 G ile tanıştı... İşte yenilikler

Mobil iletişim dünyasının son teknolojisi olarak kabul edilen 4.5G uygulamaya geçti. Bu yeni teknoloji için operatörler tüm hazırlıklarını tamamladı. Peki bu yeni dönemde tüketicileri neler bekliyor?

Türkiye 4.5 G ile tanıştı... İşte yenilikler

Mobil iletişim dünyasının son teknolojisi olarak kabul edilen 4.5G uygulamaya geçti. Bu yeni teknoloji için operatörler tüm hazırlıklarını tamamladı. Peki bu yeni dönemde tüketicileri neler bekliyor? Kullanıcılar 4.5G'ye geçmek için neler yapmalı? Faturalarımız kabaracak mı yoksa daha mı az ödeyeceğiz? 4.5G ile ilgili bilinmeyenleri sizin için hazırladık.

1/ 15
Türkiye 4.5 G ile tanıştı... İşte yenilikler

Mobil internet hızı 10 kat artacak
Her şeyden önce 4G ile 4.5G arasında fark olmadığını bilmeniz gerekiyor. Yani 4.5G Türkiye'ye has bir tabir. 4G'nin geldiği en son noktayı temsil ediyor. Basitçe açıklamak gerekirse, 4.5G ile cebimizdeki internet tam 10-12 kat daha hızlı olacak. Şu anda 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps'lik bir hız sunuyor. 4.5G'ye geçildiğinde ise bu hız saniyede ortalama 375 Mbps olacak.

2/ 15
Türkiye 4.5 G ile tanıştı... İşte yenilikler

Yükselen hız sayesinde belirli büyüklüğe sahip bir fotoğraf, video veya herhangi bir dosyayı çok daha düşük sürelerde alıp gönderebileceksiniz. 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi, bu teknolojiyle 6 saniyeye düşecek. LTE tabanlı teknolojiler sayesinde sesli görüşmelerin kalitesi de artacak.

3/ 15
Türkiye 4.5 G ile tanıştı... İşte yenilikler

4.5 G bu gece 81 ilde hizmete girecek

Operatörler, 1 Nisan 2016’dan yani bu geceden tibaren yeni teknolojiyle vatandaşlara 81 ilde hizmet vermeye başlayacak. Ancak ilk etapta herkes 4.5G'ye bağlanamayacak. Bu anlamda nüfusu yoğun yerler daha avantajlı olurken, kırsal kesimler ise dezavantajlı konumda. Türkiye'de zamanla 4.5G'yi çekmeyen yer kalmayacak.

4/ 15