Türkiye de son dönemde satılan şirketler

Türkiye' de son dönemde satılan şirketler

Türkiye de son dönemde satılan şirketler

Türk firmaların, yabancı şirketlerle gerçekleşen alım satımlarının yanı sıra, Türk şirketleri arasındaki alışverişler de sürüyor. İşte Türkiye'de son dönemde öne çıkan şirket satışları.

1/ 38
Türkiye de son dönemde satılan şirketler

HAKAN PLASTİK, İSVİÇRELİLERİN OLDU

Türkiye'nin önde gelen plastik boru üreticisi Hakan Plastik'in çoğunluk hissesi, İsviçreli boru üreticisi George Fisher şirketine satıldı.

Satın almanın Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Temeli 1965’te atılan Hakan Plastik, İstanbul Sanayi Odası’nın son açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine 177 milyon 429 bin TL ciro ile 443’üncü sıradan girmişti.

Şirket, alt yapı, üst yapı ve tarımsal boru üretimi yapıyor.

5 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI VAR

George Fisher'den yapılan açıklamada Hakan Plastik'in Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgelerinde önemli bir plastik boru sağlayıcısı olduğu ve bu birleşmeyle birlikte söz konusu bölgelere ulaşmak için önemli bir platform oluşturacaklarına vurgu yapıldı.

Anlaşmanın kalan hisselerin de satın alınabileceği opsiyonu ile yapıldığını açıklayan İsviçreli şirket, Hakan Plastik'in mevcut kadrosunda ise bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 1.3 milyar İsviçre Frangı ciro yapan Georg Fisher boru sistemleri 100 ülkede 5000'i aşkın çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

2/ 38
Türkiye de son dönemde satılan şirketler

SIRMA SU, DANONE İLE EL SIKIŞTI

Fransız Danone, Türkiye'nin önde gelen su ve gazlı içecek markalarından Sırma Su'yun yüzde 50.1 hissesini satın aldı.

Fransız su ve yoğurt markası Danone, Türkiye’nin en büyük su ve gazlı içecek markalarından Sırma ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Türkiye su pazarındaki gücünü arttırmayı hedefleyen Danone, Sırma su markasının yüzde 50,1’lik kısmını satın alarak çoğunluk hissesine sahip oldu.

Türkiye'de Hayat su markasıyla da sektörde yer alan ve satışın tamamlanması için Rekabet Kurulundan olay beklendiğini belirten Danone, yaptığı açıklama da satın alma işlemini 2013 sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.

İçecek sektöründeki deneyimi 1950'lere dayanan şirketi, Sırma Grup adıyla ise 1991 yılından bu yana hizmet veriyor.

3/ 38
Türkiye de son dönemde satılan şirketler

YÜZDE 100’Ü HOLLANDALI BDR’NİN

Türkiye ısıtma sektörünün önde gelen kuruluşlarından 46 yıllık Baymak'ın yüzde 100'ü Hollandalı BDR Thermea'nin oldu.

İSO 500 listesinde 243'üncü sırada yer alan Baymak’ın 2011 sonu itibariyle cirosu 316 milyon lira seviyesinde bulunuyor.

Baymak'ın ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan'ın elindeki hisseleri devretmesiyle, şirketin yüzde 50'sine sahip olan BDR Therma, Baymak'ın yüzde 100'üne sahip oldu.

4/ 38