Türkiye karın içinde kayboldu

Türkiye karın içinde kayboldu

Uzun süredir böyle manzaralar görmemiştik. Öyle bir kar yağdı ki Anadolu kayboldu. Evlere tüneller aracılığıyla ulaşılıyor.

Arabalar tamamen karın içinde kaybolmuş durumda. Karın en çok yağdığı illerden Bitlis'te ise il tamamen beyazın içine gömülmüş durumda. Kent merkezine bile 2 metreden fazla kar yağmış durumda.

1/ 27
Türkiye karın içinde kayboldu

Bitlis Valiliği'nden alınan bilgiye göre, kentte dünden bu yana etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle, 292 köyle ulaşımın sağlanamadığı bildirildi.

Ekipler acil durumlara müdahale için hazır bekletilirken, karla mücadele çalışmaları 3 kar makinesi, 14 greyder, 11 dozer, 14 servis aracı, 8 yükleyici ve 10 ekiple yürütülüyor.

Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri ise, kent merkezinde kar kalınlığının 2,5 metre olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Kentte belediye ve karayolları ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Yollarda ulaşımın güvenli şekilde sağlanması için görev yapan polis ekipleri, sürücülere zincir takmaları yönünde uyarıda bulundu.

Kent merkezinde ulaşımın tek şeritten sağlanması ve merkezde biriken kardan dolayı, uzun araç konvoyları oluşurken, sürücüler ve vatandaşlar güç anlar yaşıyor.

2/ 27
Türkiye karın içinde kayboldu

ŞIRNAK GÖMÜLDÜ

Şırnak'ta son 5 gündür aralıklarla süren kar yağışı sonucunda il merkezinde kar kalınlığı 1 metre, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi buldu. Şırnak Belediyesi ulaşımın aksamaması için cadde ve sokaklarda 5 kepçe ve 1 greyder ile temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Şırnak-Eruh ve Şırnak-Hakkari yolu ile merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçesine bağlı toplam 47 köy yolu ulaşıma kapandı. Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri, yol açma çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

3/ 27
Türkiye karın içinde kayboldu

Beytüşşebap'ta hayat felç

Beytüşşebap ilçesinde etkisini gösteren kar yağışı hayatı felç ederken, ilçe merkezinde kar kalınlığı 3 metreye, yüksek kesimlerde 4 metreye ulaştı.

Yoğun kar yağışı sonucu son 2 gündür tatil olan okullar yarın da tatil edildi. Ağır kış şartları nedeniyle ilçede 2 gün, köylerine ise 5 gündür elektrik verilemiyor.

Ekiplerin açtığı Beytüşşebap-Şırnak karayolu yoğun kar yağışı ve çığ tehlikesi nedeniyle tekrar kapandı. Ekiplerin yolu ulaşıma açma çalışması sürüyor. İlçede belediyeye ait iş makinelerinin yetersiz kalması nedeniyle Özel İdare ekipleri de ilçe merkezinde yol temizleme çalışmasına yardım ediyor.

4/ 27