Türkiye sembol hayvanını seçiyor

Türkiye sembol hayvanını seçiyor

Türkiye sembol hayvanını seçiyor

Bereketin ve iyiliğin sembolü turna ya da bugün sadece bizim topraklarımızda yaşayan kelaynak mı? Türk mitolojisinde yeri olan keçi ve kurt mu? Yoksa Anadolu’nun en eski uygarlıklarının kutsal saydığı boğa mı? Doğabilimcilerden sanatçılara pek çok kişiye Türkiye’nin ‘sembol’ hayvanını sorduk.

1/ 20
Türkiye sembol hayvanını seçiyor

Bozkırın kurdu

Doğa Koruma Merkezi
Türkiye doğasının büyük bir parçasını oluşturan bozkır alanlarda yaşar. Kültürel birçok mitin öğesi.

2/ 20
Türkiye sembol hayvanını seçiyor

En eskisi boğa

Doç. Dr. Necmi Karul (İstanbul Üni. Tarih Öncesi Bilim)
Boğa tarih boyunca Anadolu’nun sembolü olmuş. Çünkü ilk defa burada evcilleştirildi. Göbeklitepe’de de Çatalhöyük’te de boğa figürü olması bundan. Bugün dahi Anadolu’da birçok evde boğa boynuzu asılıdır.

Alageyiğin peşinde
Doç. Dr. Zeynel Aslangündoğdu (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi)
Alageyik buzul çağında dünyaya Anadolu’dan dağılan bir canlı... Şimdi dünyadaki sayısı artıyorken bizde yok olmanın eşiğinde.

3/ 20
Türkiye sembol hayvanını seçiyor

Şu telli turna

Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF)
Binlerce yıldır Anadolu’da var olan turna, bereket, iyilik, uğur ve güzellik sembolü. Aynı zamanda göçmen bir kuş. Bu ülkenin de kaderinde göç var. Bu yüzden konu hasret, özlem olduğunda hislerimizi anlatırken turnadan bahsediyoruz. Bu topraklarda beşikten mezara kadar hayatın her anında turna var.
TEMA
Anadolu halk kültüründe hikâyelerde, deyişlerde, edebiyatımızda, kısaca hayatın her alanında var. Yaşadığı yerlerde kutsal kabul ediliyor ve avlandığı zaman felaket geleceğine inanılıyor. Anadolu için turnalar bereket, mutluluk ve uğurun sembolü. Özlemi, sevgiyi, güzelliği ve haberciyi simgeliyor.

4/ 20