Türkiye Uğur Mumcuyu andı

Uğur Mumcu, ölümünün 18’inci yılında, bombalı saldırının gerçekleştiği evinin önünde gözyaşlarıyla anıldı.

Türkiye Uğur Mumcuyu andı

Anma törenine çeşitli sivil toplum örgütleri , siyasi parti üyeleriyle, sevenlerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

1/ 21
Türkiye Uğur Mumcuyu andı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal da Uğur Mumcu’nun eşi ve TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’yu evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Baykal, daha sonra bombalı saldırının meydana geldiği noktaya karanfil bıraktı.

2/ 21
Türkiye Uğur Mumcuyu andı

Uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te yaşamını yitiren araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 18’inci yılında evinin önünde anıldı. Sevenleri, Mumcu anısına karafiller bırakıp, mumlar yakarken, bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Sanatçı Selda Bağcan’ın Uğur Mumcu katledildikten sonra bestelediği ’Uğurlar Olsun’ adlı şarkı çalındığı sırada ise ’Uğurlar ölmez’, ’Uğur Mumcu yaşıyor’, ’Türkiye laiktir laik kalacak’, ’Cumhuriyet gençliği burada’ sloganları atıldı. Atatürk, Türk bayrağı ve Mumcu’nun resimleri taşındığı törende ’Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ ve ’Türkiye Laiktir Laik Kalacak’ pankartları da açıldı.

3/ 21
Türkiye Uğur Mumcuyu andı

Öte yandan Beşiktaş taraftarı Çarşı Grubu da törende ’Çarşı Faili meçhule karşı’ pankartı açarken, Mumcu’nun evinin karşısında bulunan Hacı Dursun Erdemir Camii’nin avlusunda da bazı vatandaşların Mumcu’nun posterini açtığı görüldü.

4/ 21