Türkiye'nin 'Maldivler'i alarm veriyor !

Türkiye'nin 'Maldivler'i alarm veriyor !

Beyaz kumsalı ve turkuaz renkleriyle "Türkiye'nin Maldivleri" olarak adlandırılan Salda Gölü, her türlü araçla giriş yapılabilmesi, beyaz kumlar üzerinde piknikçilerin ateş yakması ve gölü besleyen tek kaynak Düden Çayı üzerine gölet projesi gibi nedenlerle büyük tehdit altında. Beyaz kumsalı kirlilik nedeniyle kararmaya başlayan gölün etrafının, araç trafiğine kapatılması istendi.

1/ 11
Türkiye'nin 'Maldivler'i alarm veriyor !

Burdur'un Yeşilova İlçesi'nde, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye'nin en derin gölü Salda'ya doğa yürüyüşü düzenleyen Patika grubu, aynı zamanda gölün son yıllarda yaşadığı büyük tehditlere karşı bir de eylem gerçekleştirdi. İlçe merkezine 4.5 kilometre uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göl olan, yaklaşık 44 kilometrekare büyüklüğündeki Salda Gölü, beyaz kumsalı ve turkuaz su rengiyle "Türkiye'nin Maldivleri" olarak adlandırılıyor.

2/ 11
Türkiye'nin 'Maldivler'i alarm veriyor !

Salda Gölü'nün beyaz kumsallı alanlarına off-road araçlar da dahil hem il dışından ziyaretçiler hem de bölge halkının araçlarıyla giriş yapması, kumsal üzerinde ateş yakılması ve piknik gibi etkinlikler nedeniyle aşırı derecede çöp birikti. Bunlarla birlikte gölü besleyen tek su kaynağı olan Düden Çayı üzerinde DSİ'nin gölet projesi büyük endişe yaratıyor.

3/ 11
Türkiye'nin 'Maldivler'i alarm veriyor !

SALDA'NIN BEYAZ KUMU KARARMASIN

Patika grubunun "Salda Gölü'nün beyaz kumu kararmasın. Milyonlarca yılda oluşmuş Salda beyazı, araç ve insan trafiğine kapatılsın" başlıklı etkinliğinde, göl kenarında doğa yürüyüşçüleri açtıkları dövizlerle tepkilerini ortaya koydu. Patika üyesi doğaseverler açtıkları dövizlerle ilgili makamlara şöyle seslendi:

"Salda Gölü'ne sahip çık yarın geç olabilir. Salda'nın su kaynaklarına dokunmayın. Salda beyazı korunsun. Salda kararmasın. Beyaz kum araç trafiğine kapatılsın. Milli Parklar uyuyor. Belediye uyuyor. Valilik uyuyor. Salda beyazı ölüyor. Yumuşak turizm isteriz otellere hayır. Salda Gölü bir dünya mirasıdır."

4/ 11