Türkiyede bir ilk !

Antalya Byüküşehir Belediyesi tarafından Deniz Biyolojisi Müzesi açılıyor

Türkiyede bir ilk !

Domuz köpek balığı, keler, kemane balıkları, caretta caretta gibi nesli tükenmekte olan yaklaşık 500 su ürünleri türü, Antalya Byüküşehir Belediyesi tarafından açılacak Deniz Biyolojisi Müzesi'nde ölümsüzleşecek.

1/ 25
Türkiyede bir ilk !

Deniz Biyolojisi Müzesi Küratürü Dr. Elif Özgür Özbek, deniz canlılarını, nesli koruma altındaki Akdeniz endemik türleri, Kızıldeniz'den geçiş yapmış ekzotik türleri halka tanıtmak amacıyla müze oluşturduklarını söylüyor.

2/ 25
Türkiyede bir ilk !

Yaklaşık 4 yıllık bilimsel çalışmalar sonucunda elde ettikleri türlerin müzede sergilendiğini dile getiren Özbek, 'Türkiye sularında bulunan, aralarında domuz köpek balığı, keler, kemane balıkları, caretta caretta gibi nesli tükenmekte olan yaklaşık 500 türü burada sergiliyoruz' diyor.

3/ 25
Türkiyede bir ilk !

Akdeniz'de yaklaşık 20'ye yakın köpek balığı türünün neslinin koruma altında bulunduğunu, bu türlerin bir kısmının da müzede yer aldığını ifade eden Özbek, müzede çoğunluğu Antalya Körfezi'nden olmak üzere Türkiye'nin faklı denizlerinde yakalanan deniz kaplumbağası (Caretta caretta), 9 tür köpek balığı, 10 tür yassı köpek balığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri gibi deniz canlısının sergileneceğini anlatıyor.

4/ 25