Türkiyede güzel şeyler de oluyor..

Tıpkı sevenlerinin minik Özge'nin engeline rağmen Özge'yi normak bir çocuk yaşatma çabası gibi...

Türkiyede güzel şeyler de oluyor..

Rize’nin Ardeşen ilçesinde yaşayan ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olan 12 yaşındaki kız, öğretmenleri ve ailesinin yaptığı düzenlemelerle normal bir çocuk gibi yaşantısını sürdürebiliyor.

1/ 11
Türkiyede güzel şeyler de oluyor..

Ardeşen’in Işıklı köyünde yaşayan Nurettin ile Hediye Kan çiftinin üçüncü çocukları olarak dünyaya gelen Özge Kan’ın (12) 6 aylık olmasına rağmen yere basamaması üzerine yapılan doktor kontrolünde, kas hastalığı bulunduğu belirlendi.Bunun üzerine, ailesi, Özge’yi daha iyi tedavi ettirebilmek için 2001 yılında İstanbul’a taşındı. Burada yaklaşık 6 yıl kalan Kan ailesi çocuklarını tedavi ettirmeye çalıştı ancak bu mümkün olmadı.

2/ 11
Türkiyede güzel şeyler de oluyor..

İki yıl önce memleketleri Ardeşen’e dönen Kan ailesi, tekerlekli sandalye olmadan bir yere gidemeyen Özge’yi evlerinin yakınındaki Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’na kaydettirdi. Okulun fiziki şartlarının Özge için uygun olmadığını gören okul yönetimi, bazı düzenlemeler yaptı.

3/ 11
Türkiyede güzel şeyler de oluyor..

Girişine engelli rampası yapılan okulun tuvaleti de engellilerin kullanabileceği duruma getirildi. Üçüncü katta bulunan Özge’nin sınıfı giriş katına alındı. Yazı tahtası da Özge’nin uzanabilmesi için daha aşağıya indirildi.


4/ 11