Türkiyenin yakın tarihindeki en vahim 10 hata

Türkiyenin yakın tarihindeki en vahim 10 hata

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 29 Mayıs’taki AK Parti Meclis grup toplantısında, savaş ortamında ve terörle mücadele sırasında trajik olayların yaşandığını örneklerle anlatmasıyla gözler bu tarihi olaylara çevrildi.

1/ 13
Türkiyenin yakın tarihindeki en vahim 10 hata

Erdoğan’ın da örnek verdiği Kocatepe firkateyninin Türk uçakları tarafından batırılması gibi hatalar, zaman zaman ölümlerle sonuçlandı. Yakın tarihimizde yer alan hafızalarımıza kazınmış acı olaylardan bazıları şöyle:

2/ 13
Türkiyenin yakın tarihindeki en vahim 10 hata

Kocatepe batırıldı: 67 şehit

KIBRIS Harekâtı’nın 2’nci günü olan 21 Temmuz 1974’de, Yunanistan’dan yolan çıkan deniz konvoyunun Baf limanına askerî malzeme götürmekte olduğuna dair istihbarat alınınca, Girne açıklarında bulunan TCG Adatepe (D-353), TCG Kocatepe (D-354) ve TCG Mareşal Fevzi Çakmak’a (D-349) önleme harekâtı emri verilmişti. Yunan konvoyunu hedef alan hava taarruzundan sonra üç Türk gemisi konvoydan geriye kalanlara denizden taarruz edeceklerdi. Ancak Yunan konvoyu Baf’a hiç hareket etmedi ya da geri döndü. Telsizden Türkçe anonsu duyan ve gemilerin pruvalarındaki Türk bayraklarını ve diğer sembolleri gören pilotlar, kısa bir tereddüt yaşamışlar ancak bunun bir Rum oyunu olduğunu düşünen Harekât Başkanlığı yetkilileri, filolara gemileri batırma emri verdi. TCG Kocatepe (D-354)’de 54 mürettebat ve 13 deniz piyadesi olmak üzere toplam 67 personel şehit oldu, TCG Kocatepe battı. Kocatepe’nin Komutanı Güven Erkaya ve bir kısım mürettebat, İsrailli kaptan Reuven Pinhasi tarafından kurtarıldı. Daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı olan emekli Oramiral Erkaya, yıllar sonra Pinhasi’yi İstanbul’da misafir etti.

3/ 13
Türkiyenin yakın tarihindeki en vahim 10 hata

28 Aralık 2011 gecesi Türk Hava Kuvvetleri uçakları, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki sınır boyunda Irak topraklarında kalan bölümü ‘terörist sızma’ şüphesiyle bombaladı. Savaş uçaklarının yaklaşık bir saate yayılan 4 bombalaması sonucu komşu ülkeden kaçak mal getiren çoğu çocuk 34 köylü öldü. Genelkurmay Başkanlığı, sınırdaki grubun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Heron adlı insansız hava araçlarıyla tespit edildiğini açıkladı. Genelkurmay, 9 saatlik Heron görüntülerini Meclis komisyonuna gönderdi ve bunun yanı sıra terörist sızmayla ilgili “milli kaynaklardan alınan istihbaratın” operasyona dayanak olduğunu bildirdi. Ancak Wall Street Journal Gazetesi’nin haberiyle ABD’ye ait Predatör adlı hava araçlarının da görüntü istihbaratı verdiği ortaya çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan, buna karşın operasyonda asıl verinin Heronlara ait olduğunu, 31 dakikalık Predatör görüntüsünün sonucu değiştirmeyeceğini söyledi. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın yanı sıra Meclis araştırması yapılıyor.

4/ 13