Türkmenler katliamdan böyle kaçıyor

IŞİD'in ele geçirdiği Musul’a bağlı Türkmen kenti Telafer’de yaşayan Türkmenlerin göçü devam ediyor.

Türkmenler katliamdan böyle kaçıyor

Telaferli Türkmenler kamyonet kasalarında kenti terk ederken, 1 aylık Hatice bebeğin 3 günden bu yana bir arabanın içinde ailesiyle birlikte aç ve çok az su ile yolculuk yaptığı öğrenildi.

1/ 21
Türkmenler katliamdan böyle kaçıyor

IŞİD'in Musul’un Türkmen kenti Telafer’i ele geçirmesi yeni bir göç dalgasına neden oldu.

2/ 21
Türkmenler katliamdan böyle kaçıyor

IŞİD'in Musul’un Türkmen kenti Telafer’i ele geçirmesi yeni bir göç dalgasına neden oldu. Telafer’de yaşayan binlerce Türkmen iki günden bu yana araçlarla ve yaya olarak Kürdistan yönetimine bağlı güvenli bölgelere göç ediyor. Türkmenlerin genellikle Şengal bölgesini kullanarak Duhok’a ve Musul üzerinden Erbil’e geliyor. Telafer’den başlayan göç için peşmerge güçleri takviye güvenlik önlemleri alırken, Musul – Erbil karayolu üzerinde bulunan Hazır, Duhok yakınlarında bulunan Bedriya arama noktasında da uzun kuyruklar oluştu.

3/ 21
Türkmenler katliamdan böyle kaçıyor

Telafer’den göç eden bazı ailelerin son paralarıyla kiraladıkları kamyonetin kasasında 45 derece sıcakta seyahat ettikleri görüldü. Balık istifi olarak kamyonet kasasına binen aileler, Telafer’den kaçtıktan sonra IŞİD güçlerine yakalanmamak için ara yollardan Erbil’e ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. 15 kişinin alabildikleri eşyalarıyla birlikte bindikleri kamyonet kasasında yaptıkları yolculuk DHA kameralarınca da kaydedildi.

4/ 21