Tuz gölü bu hale geldi

Konya'ya bağlı Tuz gölü artık yok..

Tuz gölü bu hale geldi

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof.Dr. Ferruh Yıldız, son 5 yıl içinde kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle bazı göl ve göletlerin kuruduğunu, bazılarında aşırı su kaybı olduğunu, bu yüzden yer şekillerinde belirgin değişiklikler olduğunu söyledi.

1/ 9
Tuz gölü bu hale geldi

Yıldız, yer şekillerinde değişiklikler olmasına rağmen, harita ve atlaslarda bunların yer almadığını hatırlattı. Yıldız, Tuz Gölü'nün yüzde 85, Eber Gölü'nün yüzde 85 oranında küçüldüğünü söyledi.

2/ 9
Tuz gölü bu hale geldi

Konya Şube Başkanı Prof.Dr. Yıldız, harita ve atlasların basım ve yayımının ders kitapları gibi yıllık hazırlandığını, birkaç yıl arayla basımlarının yapılmasına rağmen bunların güncel tutulmadığı için doğada yer alan birçok göl ve sulak alanın haritada göründüğü gibi olmadığını söyledi.

3/ 9
Tuz gölü bu hale geldi

Prof.Dr. Ferruh Yıldız, “Bu da özellikle ilköğretim çağında olan çocukları yanlış öğrenmeye sevketmekte bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Bu harita ve atlasların güncelleşmesi uydu görüntüleri yardımıyla kolaylıkla yapılabildiği halde yayımcı kuruluşlar tarafından bu durum göz ardı edilmektedir” dedi.

4/ 9