Twitter'dan helallik istedi!

"Nefesim kesildi, dilim damağım kurudu! "28 yıldır kira ödemeyen imam ortalığı karıştırdı!

Twitter'dan helallik istedi!

İmamın lojman kullanması helal mi?
Bursa’nın Osmangazi İlçesi’ndeki Tuna Camii imamı Lütfi Taşçı, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı duyuruda, 28 yıldır lojmanda oturduğunu belirterek, ödemediği kiralar için helallik istedi.

(AHT)

1/ 11
Twitter'dan helallik istedi!

Taşçı, oturduğu yıllarla ilgili en az 300 lira kira vermesi durumuyla ilgili matematiksel hesap da yaparken, “Kira verseydim bu sürede 100 bin lira para ödeyecektim. Hesabı görünce nefesim kesildi, dilim damağım kurudu. Hakkınızı helal edin” dedi. “Bu kadar uzun süre lojman kullanmak helal midir, haram mıdır?” diye sorduk.

 

2/ 11
Twitter'dan helallik istedi!

‘Lojmanda kira ödemeden oturması helaldir’
İlahiyatçı Prof. Dr. Beyza Bilgin: Camilerin yakınına her zaman imam evi yapılır. Bundaki amaç imamın, din görevlisinin camiye yakın olması, cemaatine yakın olmasıdır. Beş vakit namaz kıldıracak birisinin, din görevlisinin cemaatine, camiye mutlaka yakın olması gerekir. Bu nedenle ve bu şekilde lojmanda oturması çok normal bir durum. Lojmanda kira ödemeden oturması helaldir. Kaldı ki kendisinden kira da istenebilirdi. Bu arada imam nimetin kadrini bilmiş. Kutluyorum kendisini bravo, tebrik ederim.

 

3/ 11
Twitter'dan helallik istedi!

‘Bu helalliği sosyal paylaşım sitesinden yapmasaydı’
Emekli İstanbul İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı: O lojman görev yaptığı sürede imama, din görevlisine tahsis edilmiştir. Resmi kurumlarda süre sınırı vardır ama imamlar lojmanlarda görev yaptığı sürece oturabilirler. Bir süresi yoktur. Uzun süre oturması da sorun değil, tamamen helaldir. Zaten diğer resmi kurumlojmanlarında resmi görevliler sınırlı sürelerde oturabiliyor. Ama bana göre bu imamımız helalliği sosyal paylaşım sitesinden yapmasaydı. Zira milletin aklını bulandırır. Ama o lojman kendisine helaldir.

 

4/ 11